evolucia

Keď sa hovorí o vzniku človeka, Darwinova evolučná teória je stále jednou z najvplyvnejších. Vývoj sa však ešte nezastavil – človek sa dnes potýka s inými životnými podmienkami ako kedysi a tak sa niektoré časti nášho tela stali nadbytočné!

 

Keďže príroda je pragmatická, je veľká šanca, že o tieto prebytky z minulosti postupne prídeme a získame nové vylepšenia, ktoré nám pomôžu v adaptácii na budúci život.

Ochlpenie

Podobne ako u iných cicavcov, úloha chĺpkov u ľudí spočívala v ochrane organizmu pred nepriaznivým počasím. Srsť postupne nahradili babičkine svetre a nadbytočné chĺpky sú vystavené tyranii žiletiek. Dámy, tešte sa – evolúcia nás jedného dňa nadobro oslobodí od bolestivej depilácie! Vy, páni, nezúfajte – príroda vás o vaše brady nikdy nepripraví – tie sa v rámci prirodzeného výberu ukázali ako zlatá cesta k ženskému srdcu!

Zarastená tvár indikuje vysokú úroveň testosterónu v krvi, ktorý je pre samičky ukazovateľom kvalitného genetického materiálu. V živočíšnom ponímaní sú testosterónom podmienené znaky jasným znamením samčekovej odolnosti proti chorobám a parazitom. Zatiaľ čo väčšina chlpov už nemá žiadnu úlohu, stále sú tu mihálnice a obočie, ktoré chránia naše oči pred potom a inými nečistotami. Preto si ich ešte na niekoľko tisícročí necháme.

Ušné svaly

Všimli ste si niekedy, ako vaši domáci miláčikovia komunikujú pomocou uší? Nuž, podobne to bolo aj s ľuďmi, dokým sme nevymysleli efektívnejšie spôsoby dorozumievania sa. Dnes môžeme kývaním uší akurát tak oslniť kamarátov, čo pre prírodu nie je dôvod, aby nám tieto nadbytočné svaly nechala.

Zuby múdrosti

Lepšie by ich bolo nazvať “zuby bolesti”. Ako sa nám evolúciou zmenšovala sánka, zmenšoval sa aj priestor v našej ústnej dutine – na zuby múdrosti už jednoducho nemáme miesto! Dôsledkom toho je, že kopa týchto “nepotrebných zubov” je každoročne vytrhávaných či vysekávaných, aby nám neskrivili dokonalý chrup, kvôli ktorému sme sa v mladosti trápili so strojčekom. Zaujímavosť na záver: už len 5% populácie má vonku všetky štyri zuby múdrosti.

Mužské bradavky

Ako sa to vôbec stalo? Muži nemajú dostatok hormónu menom prolaktín, tým pádom nedokážu produkovať mlieko, na čo im teda bradavky sú? Pozrime sa na problém do vnútromaternicového vývinu – plod je spočiatku bezpohlavný a bradavky sa mu vyvinú skôr ako iné pohlavné orgány.

Zimomriavky

Videli ste už niekedy zježenú mačku? Aj nás príroda vybavila svalmi, ktoré sú zodpovedné za postavenie našich chĺpkov. Vďaka tomu vyzeráme väčší, strašidelnejší a máme väčšiu šancu odohnať nepriateľa. Zimomriavky sú pozorovateľným dôsledkom kontrakcie týchto svalov. Keďže sme sa zbavili niekdajšej srsti a naše ochlpenie je značne zakrpatené, tieto svalíky už neplnia pôvodnú úlohu a v ochrane proti medveďovi sme odkázaní akurát tak na pušku.

Slepé črevo

Pre mnohých je to akurát tak prekliatie, ktoré sa jedného dňa zapáli a dotlačí nás na operačný stôl. V skutočnosti je to artefakt evolúcie, ktorý kedysi slúžil na štiepenie a následné trávenie celulózy.

Kostrč

Pravdepodobne ste už počuli o kostrči ako o pozostatku chvosta. Mnohým zvieratám slúži na udržiavanie rovnováhy a na komunikáciu s inými živočíchmi. Dnes už je všetko inak a jediný význam kostrče pre človeka spočíva v podopieraní pri sedení.

Tretie viečko

Asi si teraz hovoríte: “Čo do pekla?!” Aby sme uviedli veci na správnu rovinu – áno, človek ma tretie viečko, no zakrpatené. Je to pozorovateľný výrastok vo vnútornom kútiku nášho oka, ktorý pochádza ešte z čias jašterov. Dnes neplní významnejšiu úlohu.

Dlhý dlaňový sval

Tento sval patrí medzi svaly predlaktia a odborne ho môžeme označiť ako rudimentálny. Prečo? Dnes je už úplne zbytočný a predstavuje akurát tak pamiatku evolúcie. Kedysi bola jeho úloha nepostrádateľná pre život v korunách stromov – pomáhal pri aktivitách ako šplhanie a stále je dobre vyvinutý u orangutanov. V ľudskej populácii sa nachádza už 11% ľudí, ktorí sa narodili bez tohto svalu, tým pádom si môžeme byť istí, že pomaly mizne a raz sa stratí nadobro. Teda, pokiaľ sa nezmení životný štýl človeka a nevráti sa k hompáľaniu po konároch. 😉

Prsty na nohách

Vedci potvrdili, že človek mal kedysi centrum rovnováhy na chodidle situovaný inde, ako ho má dnes. Prsty sa tak vyvinuli, aby mu umožnili efektívne balancovanie. Dnes by sme už vedeli prejsť rovnú čiaru aj bez nich, takže dámy, jedného dňa vášmu lakovaniu nechtov na nohách odzvoní.

Zdroj: Bright Side | Foto: Pixabay