Fascinuje vás genialita a chcete o nej vedieť viac? Ak áno, pravdepodobne patríte k veľmi inteligentným ľuďom. Zvedavosť je totiž podľa vedcov jednou z vlastností, ktorá odlišuje mimoriadne múdrych ľudí od zvyšku populácie. Niektoré ďalšie vás možno poriadne prekvapia.

 

1. Majú “zlozvyk” prokrastinovať

Podľa tohto tvrdenia by boli géniami prinajmenšom 99 % všetkých žiakov a študentov sveta. Problém je, že aj táto prokrastinácia – teda chorobné odkladanie povinností na neskôr – musí mať nejaké pozitívne výsledky, aby sa človeku oplatila. V tomto prípade  je aj myslená trochu inak, než napríklad zlozvyk hrať namiesto prípravy na test videohry.

Inteligentní ľudia totiž niektoré veci odkladajú preto, že dokážu vyselektovať dôležité povinnosti a sústrediť sa v prvom rade na tie. Všetko ostatné ide bokom. Niekedy však géniovia, paradoxne, zanedbávajú aj prácu, ktorú pokladajú za dôležitú. Touto vlastnosťou oplýval napríklad Steve Jobs a vďaka nej neskôr nachádzal kľúče k inováciám.

Bill Gates zasa tvrdí, že najradšej zamestnáva lenivých ľudí, pretože majú úžasnú schopnosť vymyslieť najefektívnejšie riešenia za krátky čas len preto, aby nemuseli pracovať dlho a namáhavo.

2. Neboja sa tráviť čas osamote

Kým menej inteligentní ľudia podľa vedcov vyslovene vyhľadávajú spoločnosť, tí rozumovo nadanejší sa samoty vôbec neboja. Majú totiž vyššie sklony k individualizmu, nikdy sa nenudia a k tomu, aby sa zabavili, obvykle nepotrebujú iných ľudí. Naopak, na rozdiel od väčšiny populácie géniov socializácia až tak nenapĺňa.

3. Majú inteligentný zmysel pre humor

Angličtina má pre takýto druh humoru príznačné prídavné meno – “witty”. Ide o humor, ktorý je kreatívny a kultivovaný. Často ho nachádzame medzi vlastnosťami úspešných stand-up komikov či spisovateľov. Býva tiež sprievodným znakom vysokej verbálnej inteligencie, ktorá je sama o sebe obrovským darom.

4. Vedia, že nevedia všetko

Kým priemerní ľudia majú sklon svoje vedomosti a schopnosti preceňovať, tí inteligentní sú si veľmi dobre vedomí zdanlivého javu “čím viac sa učím, tým menej viem”. Neboja sa priznať, že nie sú chodiacou encyklopédiou a nikdy sa neprestávajú učiť. Súvisí to aj s ďalšou vlastnosťou v rebríčku.

5. Stále v nich vrie detská zvedavosť

Deti sa zaujímajú o všetko okolo seba, chcú veciam rozumieť, neustále kladú otázky. Ako dospelí túto fascináciu obvykle strácame – a to je chyba. Práve ona je totiž podľa vedcov kľúčom k poznaniu. Veď už Einstein povedal: “Nemám žiadne zvláštne nadanie, som iba vášnivo zvedavý.” 

6. Vidia, čo iní nie

Viete, čo spája sushi a melón? Zvyčajne sa obe tieto pochúťky konzumujú studené a surové. To, čo by iných nenapadlo (práve preto, že často na veci hľadíme automaticky a idú úplne mimo nášho rozumového sita), inteligentní ľudia dokážu spojiť. Táto vlastnosť kráča ruka v ruke s veľkou kreativitou, ktorá sa zas často dáva do súvislosti s genialitou.

7. Sú otvorení iným myšlienkam a novým veciam

Kým niektorí ľudia tvrdohlavo stoja za svojím názorom, hoci už aj sami musia vidieť, že bol stokrát vyvrátený rozumnými argumentami, inteligentný človek sa nebojí povedať “mýlil som sa”. Diskusie totiž vidí ako možnosť naučiť sa niečo nové, premýšľa nad inými názormi a je otvorený alternatívnym riešeniam.

Zároveň však platí, že je opatrný. Veľmi dobre totiž vie, že dnešný svet je presýtený informáciami, ktoré sú nie vždy úplne pravdivé. Toto všetko tvorí základ kritického myslenia, v týchto časoch potrebnejšieho, než kedykoľvek predtým.

8. Oplývajú sebadisciplínou

Ak by vám niekto dal na výber a ponúkol vám menšiu výplatu ihneď alebo väčšiu, ale o niečo neskôr, po ktorej možnosti by ste siahli? Podľa výskumov by si inteligentnejší ľudia radšej počkali. Medzi vysokým IQ a sebaovládaním existuje spojitosť, ktorá tiež súvisí s trpezlivosťou a vytrvalosťou. Všetko sú to vlastnosti, bez ktorých je úspech v akejkoľvek oblasti v podstate vylúčený.

9. Sú empatickí a zaujímajú sa o druhých

Postava Sheldona z Teórie veľkého tresku zrejme hovorí opak, avšak podľa vedcov sú inteligentní ľudia schopní vycítiť myšlienky či nálady druhých a “naladiť sa” na ne. Ich empatia je znakom vysokej emocionálnej inteligencie.

10. Uvažujú nad veľkými otázkami

Kým väčšina ľudí sa rozhodne nechať “vesmírne problémy” vesmíru práve kvôli vedomiu, že na niektoré otázky skrátka nikdy nebudeme poznať odpoveď, inteligentných ľudí to od zložitých a nikam nevedúcich úvah neodrádza. Má to však aj negatívne následky – neustále spochybňovanie zmyslu života bez odpovedí vedie k zmätku a úzkosti, ktoré sú často daňou za genialitu.

Na druhej strane, keďže takýto ľudia zvažujú situácie z každého uhla, je im jasné, že veci môžu skončiť neúspechom – a tohto neúspechu sa neboja. Nevypovedá o človeku totiž iné, než to, že našiel ďalší spôsob, ako niečo nefunguje. A to je predsa krok k úspechu!

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Startitup.sk, Quora.com | Foto: Pinterest, Pixabay