Po mimoriadne úspešnej prvej dávke faktov z geografie sme si pre vás pripravili tentokrát ďalšiu porciu, ktorú vám zrejme v škole neprezradili. My si avšak myslíme, že sú opäť podobne zaujímavé ako tie predošlé a snáď sa tak dozviete nejaké tie nové informácie.
10 málo známych faktov z geografie:
Tretina obyvateľstva
35,4 percenta, a teda dokonca viac než každý tretí človek na Zemi je buď Ind alebo Číňan. Každá z týchto krajín má dokonca viac obyvateľov, ako celá Európa.
Kazachstan
Rodná zem Borata a druhá najväčšia postsovietska krajina má rozlohu cez 2,7 milióna kilometrov štvorcových, čo je plocha rovná štvornásobku Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska a Poľska v súčte. Aj napriek tomu nemá prístup k moru, čo z neho robí celosvetového rekordéra v tomto ohľade.
Sibír
Táto nehostinná oblasť zaberá približne až neuveriteľných 77 percent plochy Ruska, a je teda väčšia, ako ktorákoľvek iná krajina sveta. Sibír je dokonca rozľahlejšia ako Európa.

Dánske kráľovstvo
Dánsko nie je republika, ale kráľovstvo, Navyše, hoci jeho názov je odvodený pochopiteľne od Dánska, ktoré má menšiu rozlohu ako Slovensko, ono samo tvorí len dve percentá jeho rozlohy. Patria doňho totižto aj Faerské ostrovy a najmä Grónsko, ktoré zaberá bezmála 98 percent jeho územia.
Amazonka
Obrovská juhoamerická rieka je najvodnatejšou a jednou z dvoch najdlhších riek sveta (niektoré zdroje uvádzajú prvenstvo, iné tvrdia, že Níl je dlhší). V jej povodí, ktoré má rozlohu 130 krát väčšiu ako je rozloha Slovensko, sa nachádzajú tisícky riek, ktoré sa do nej vlievajú. Z nich má osemnásť dĺžku cez 1000 kilometrov a štyri sú dlhšie než Dunaj. Objem vody v nej a jej prítokoch zaberá podľa odhadov až šestinu celkovej sladkej vody na Zemi.

Kanada
Tento severoamerický štát je síce druhý najrozľahlejší na svete, no zároveň má jediného suseda, a to USA. Tieto krajiny majú spoločnú deväť tisíc kilometrov dlhú hranicu, čo nemá vo svete obdobu. Pre porovnanie, vzdušná čiara z Moskvy do Madride, a teda takmer naprieč celou Európou, má dĺžku len 3550 kilometrov.
Gerlachovský štít
Tatry sú vychýrené a jazdia k nám na lyžovačku aj Rusi, Česi, Poliaci a mnohí ďalší. Gerlachovský štít, ktorý nie je dostupný verejnosti, má pomerne slušnú výšku 2655 metrov, a teda je najvyšší na Slovensku. Avšak vrámci Európy je hneď šestnásť štátov, ktoré sa m§žu pochváli vyšším vrchom. Medzi nimi nie sú len Rakúsko, Taliansko či Francúzsko, ale napríklad aj v minulom dieli zaujímavostí spomínané Grécko, Bulharsko, Albánsko či Kosovo.
Paríž
Slávne mesto, ktorého dominantou je Eiffelovka, je samo o sebe rozlohou menšie ako Bratislava a má dva milióny obyvateľov. Jeho veľkosť avšak rastie s jeho aglomeráciou, pod ktorú spadá 396 mestských častí, vďaka ktorým má takmer jedenásť miliónov obyvateľov, a teda rovnako, ako dve Slovenská.

Slováci
V roku 2019 bol v priemere každý 137. Európan a každý 1455. človek na našej planéte slovenskej národnosti.
Nový Zéland
Je tvorený viac než 600 ostrovmi, avšak dva najväčšie (Južný a Severný) zaberajú až 98,5 percenta jeho celkovej rozlohy a žije na nich až 99 percent obyvateľov. Najmenšie majú sotva veľkosť bytu v paneláku. Jeho rozloha je približne 267 tisíc kilometrov štvorcových, no jeho ostrovy sa rozprestierajú až na území štyroch miliónov kilometrov štvorcových, vďaka čomu by mohol byť teoreticky siedmy najväčší štát sveta.

Zdroj: Funmagazín.sk | Foto: Google Maps