V škole sa toho učí pomerne dosť, no veľmi často učitelia zabúdajú na to, že žiaci/študenti majú radi, keď sa dozvedia nejaké zaujímavosti, rekordy, proste niečo, čo oživí preberané učivo alebo samotný predmet. My tentokrát pár tých faktov vytiahneme aby sme zaplnili tie medzery, a to zo zemepisu, alebo ak chcete, geografie.

 

10 málo známych faktov z geografie:

Veľkosť Sahary

Najväčšia púšť sveta zaberajúca značnú časť severnej Afriky má rozlohu približne viac než deväť miliónov kilometrov štvorcových, a teda je väčšia ako Európa, ak by sme nebrali do úvahu európsku časť Ruska.

Vzdialenosť USA-Rusko

Dve obrovské veľmoci mnohí považujú za krajiny, ktoré sú na opačných “koncoch” sveta. Rusko je predsa na východe a USA na zápase. Avšak pozor. Keďže oba tieto štáty sú obrovské a zaberajú veľkú časť severnej časti našej planéty, vo finále ich delí len Beringova úžina. Tá má šírku len 80 kilometrov, čo je vzdialenosť deliaca pevniny USA a Ruska. A mimochodom, z úžiny vystupujú nad hladinu svetového mora ešte malé americké ostrovčeky Diomedes a ruský Ratmanov ostrov. Tie sú od seba len 4 kilometre!

India ako najľudnatejší štát sveta

Celé roky sa učilo a učí, že najviac je Číňanov. To je stále pravda, avšak už nie dlho. Keďže v Indii je rast populácie oveľa rýchlejší, medzi rokmi 2025 a 2030 sa dostane do čela práve India.

India nie sú len chudobné štvrte, bohaté centrá a vysoké pohoria

Slovenská anomália

Ilavský okres je jeden z mála, kde sú už tri mestá. Paradoxne, Ilava je najmenším z nich. Zároveň je najmenším okresným mestom Slovenska, zatiaľ čo Dubnica nad Váhom ležiaca v tomto okrese je najväčším neokresným mestom u nás.

Európa zaostáva

Čo sa týka najľudnatejších krajín sveta, už sme spomenuli Čínu a Indiu. Hoci my, Európania, sa často cítime ako “páni”, tak realita je taká, že Rusko je 9. najľudnatejší štát sveta a Nemecku, ktoré je vrámci Európy na 2. mieste, patrí z celosvetového hľadiska až 19. pozícia.

Hory v Grécku

Grécko je krajina, ktoré si okamžite človek spojí s letom, teplom a morom. Kto by avšak povedal, že Mytikas (známy aj ako Olymp), najvyšší vrch Grécka má nadmorskú výšky 2917 metrov, a teda náš Gerlachovský štít prevyšuje o 226 metrov?

Nepál

Himalájska krajina, v ktorej sotva niekto môže žiť. Alebo to nie je pravda? Veru, že nie je! Pri poslednom sčítaní obyvateľstva (júl 2020) mala táto ázijská krajina, ktorá má oproti Slovensku 3-násobnú rozlohu, až 29 996 000 obyvateľov. Vrámci Európy by mu patrilo 9. miesto.

pohľad z diaľky na hlavné mesto Nepálu

Južná pologuľa

Južná časť našej planéty je tvorená najmä moriami a oceánmi, a aj z toho vyplýva, že tam žije menej obyvateľov ako na severnej pologuli. Vedeli ste však, že na nej žije len 10% ľudskej populácie?

Československé obyvateľstvo

Slovensko je aktuálne z celosvetového hľadiska v počte obyvateľov na 117. mieste, Čechov je síce zhruba dvojnásobok, no aj tak im to stačí len na 86. miesto. Spoločne by nás bolo mierne nad 16 miliónov, čím by sme figurovali stále až na 71. mieste, napríklad za Sýriou, Guatemalou alebo Čadom.

Mongolsko

Má rozlohu takmer 1,6 milióna Kilometrov štvorcových, a teda viac než Taliansko, Francúzsko a Španielsko spolu. Žije v ňom avšak len 3,3 milióna ľudí a má tak najnižšiu hustotu zaľudnenia zo všetkých štátov sveta. Zároveň je dosť ťažko predstaviteľné, že je to vnútrozemský štát majúci len dvoch susedov – Čínu a Rusko. Od Kazachstanu ho delí vzdušnou čiarou menej než 50 kilometrov.

Značná časť Mongolska vyzerá nejako takto

Foto: Google Maps