Plastové oná sú pomerne lacné, kvalitné a vysoko efektívne. Váš dom udržia v teple a ušetria vám množstvo peňazí za energie, ale POZOR! Musíte sa o ne vedieť starať a hlavne ich musíte vedieť používať!

 

Šikovný predajcovia plastových okien vám totižto v 99 prípadoch zo 100 „zabudnú“ povedať dve veľmi dôležíté veci! Prečo? Pretože chcú vaše peniaze… Za prvé, všetky pohyblivé časti vašich okien je nutné minimálne raz do roka premazať, ideálne pred príchodom zimy v októbri. Postačí vám na to aj obyčajné WD-éčko.

Za druhé a pozor toto je mimoriadne dôležité! Väčšina okien sa musí prepnúť na tzv. zimný režim! Aby ste tak mohli urobiť je nutné otvoriť konštrukciu a v bočnej časti okna nájsť výstupky v podobe malých valčekov. Následne si vezmite šrobovák a skontrolujte kam smeruje bod ukazovateľa na stranách. Pravdepodobne bude v polohe 3 na ciferníku, čo značí, že okno je v letnom režime.  Aby ste okno prepli do režimu zimného, budete musieť otočiť ukazovateľ k bodu 9. (pretočiť ho o 180 stupňou)

Plastové okná

Aký to má význam?

Pri zimnom tesnení vám neunikne z domu teplo a tak ušetríte množstvo peňazí za energiu, ale pozor. Pri zimnom režime sa tesnenie ďaleko viac opotrebuváva, takže je nutné ho v lete prepnúť. Okrem toho bude v lete váš dom viac dýchať aj pri zavretých oknách.

Zdroj: windowcaresystems.co.uk, yutube | Foto: depositphotos.com, youtube