Podľa prieskumu portálu auto.sme.sk mnoho vodičov robí pri šoférovaní veci, ktoré boli pred vyše dvadsiatimi rokmi normálne, no vývojom sa z nich stali už len zlozvyky, ktoré môžu uškodiť autu. Ešte stále ich však učia v autoškolách!

 

Toto sú tri najčastejšie zlozvyky pri šoférovaní:

Používanie spojky pri každom brzdení

Ak stláčate spojku pri brzdení napriek tomu, že nechcete zastaviť alebo preradiť, robíte to zbytočne. Inštruktori autoškôl síce väčšinou vyžadujú používanie spojky pri každom brzdení, aby žiakom nezhasol motor, nie je to potrebné vždy a môže to skrátiť životnosť spojky. Používajte ju, len ak chcete úplne zastaviť alebo preradiť.

Nepoužívanie spätných zrkadiel pri cúvaní

V niektorých autoškolách majú inštruktori stále vo zvyku učiť žiakov cúvať tak, že sa musia otočiť a bez využitia spätných zrkadiel. Šofér má ale takto výhľad značne obmedzený, nemá prehľad o prednej časti a bokoch auta. Používanie spätných zrkadiel umožňuje cúvať na centimeter presne, cúvanie je bezpečnejšie a ľahšie.

Radenie podľa tachometra

Je to zvyk, ktorý používali inštruktori autoškôl v starých škodovkách bez otáčkomera. No dnes sú autá rozdielne, jednému vyhovuje to, inému tamto a radením podľa rýchlosti ničíme motor, negatívne ovplyvňujeme spotrebu a zvyšujeme riziko havárie. Radenie je potrebné prispôsobiť otáčkam motora, jeho typu i situácii na ceste.

Zdroj, foto: auto.sme.sk, pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.