Momentálne máme pocit, že život sa vrátil do starých koľají, rúška sme takmer definitívne odložili, na teraske si vychutnávame svoje obľúbené pivečko a žiadny koronavírus nám vrásky na čele nerobí. Podľa odborníkov ale rozhodne môžeme počítať s treťou vlnou. 

Tretia vlna koronavírusu určite príde, jedinou otázkou je len kedy a ako dobre sa na ňu pripravíme. „Nárast počtu infikovaných, tak ako prišiel v Anglicku, príde aj k nám. Otázka je, či bude naša populácia taká chránená očkovaním ako tá britská,“ varuje lekár a člen krízového štábu Peter Visolajský.

Odborníci upozorňujú na dianie vo Veľkej Británii, kde pribudlo viac ako 9 tisíc prípadov nákazy koronavírusom. „Denné nárasty pozitívnych sú tam spôsobené indickou mutáciou, ktorá je infekčnejšia, odolnejšia a spôsobuje viac úmrtí a ťažších stavov ako predchádzajúce,“ pokračuje Visolajský.

,,Už sa podarilo vyriešiť počiatočné problémy s prihlasovaním na očkovanie aj s distribúciou vakcín, teraz potrebujeme rozšíriť možnosti očkovania, aby najmä starší ľudia nemuseli za očkovaním cestovať. To znamená mobilné očkovacie tímy, možnosť očkovania aj u obvodných lekárov alebo vo firmách. Budeme sa pripravovať tak, aby sme boli pripravení a aby sme urobili všetky opatrenia, ktoré v tejto chvíli môžeme spraviť.“ dodala prezidentka.

Zdroj: refresher.sk, TK