Tí, ktorí ako-tak ovládajú geografiu, vedia, že Nepál je susedom Číny a na ich hranici je najvyššie pohorie sveta, teda Himaláje. Veľa ľudí si však predstaví Nepál ako nejaký malý vysokohorský štátik. Nie je to však úplná pravda. Aj preto sme si pre vás pripravili tri nasledovné fakty.

 

Obyvateľstvo Nepálu

Nepál zďaleka nie je až taký „malý“, ako by si mnohí mysleli. Táto krajina je o niečo rozľahlejšia než Slovensko s Českom v súčte. Na severe, kde sú Himaláje, pochopiteľne, veľa ľudí nežije. Celkovo má však tento štát až 28 miliónov obyvateľov a podľa odhadov ich počet narastie do roku 2040 až na 35 miliónov. Mimochodom, už s tými 28 miliónmi ľudí by bol Nepál desiaty najľudnatejší štát v Európe.

Žijú v Nepále Nepálci?

V každom štáte žijú aj nejaké menšini, napríklad na Slovensku ich je cca 19 percent. Ak ste videli nejaký dokument o Nepále alebo o podobných krajinách, môžete mať pocit, že sú si tam všetci „podobní“. Realita je ale taká, že v Nepále je evidovaných viac ako 120 etnických skupín, pričom žiadna nemá viac ako 16-percentné zastúpenie. Desať najväčších etnických skupín tvorí dovedna 77 percent obyvateľstva Nepálu.

Hlavné mesto Káthmandú

Jeho nadmorská výška je 1 400 metrov, žije v ňom približne milión obyvateľov a ak si niekto myslel, že v Nepále nie sú „vyspelé mestá“, nasledovný obrázok z Google maps ho vyvedie z omylu. Na tomto obrázku ↓ je totižto práve hlavné mesto Nepálu.

Foto: Google Maps