troll hrdina

4chan. Toto meno v mnohých vzbudí pocit znechutenia a u iných pocit slobody. Tí ktorí ho nepoznajú ale ostanú zmätení, prečo je táto stránka tak neslávne známa. Ide o anonymnú online stránku, kde každý môže postovať to, čo chce s minimálnou moderáciou.

Ako to však na internete býva, s anonymitou prichádza veľa kontroverzie a preto sa táto stránka stala centrom pre masochistov, stalkerov, hackerov a iných trollov, ktorých hobby je zdanlivo len urážať ľudí a smiať sa na ich reakcii.

ALE, aj v tme sa nájde trocha svetla. Dobré skutky určite neprevážia všetku neplechu, ale je potrebné poukázať na to, že koniec koncov, i užívatelia 4chanu sú ľudia s pocitmi, ktorí nechcú vidieť svet v plameňoch.

4chan vypátral mučiteľa mačky

V roku 2009 bolo na YouTube zverejnených niekoľko videí, v ktorých bola zobrazená mačka, mučená rôznymi spôsobmi. Komunita 4chanu spojila svoje sily a pomocou vizuálnych indikácií v týchto videách dokázali vypátrať, že išlo o vtedy 14-ročného Kenny Glenna zo štátu Oklahoma.

4chan rozšírili Kennyho videá a informácie každému, kto by ho mohol poznať, od rodiny až po školu. Jeho život sa rýchlo stal peklom a po tom, ako sa o jeho činoch dozvedela polícia, mačku zachránili. Kto vie, možno by bez pomoci ani neprežila.

Burger King šalát

V roku 2012 sa fotka zamestnanca fastfoodovej reštaurácie Burger King s titulkom „Takto vyzerá šalát ktorý jete v Burger Kingu“ stala virálnou.

Na tejto fotografii jeden zo zamestnancov stál na dvoch krabiciach šalátu. Komunita 4chanu, s necharakteristickou túžbou po spravodlivosti, vypátrala človeka, ktorý za týmto záberom stál a nahlásila to jeho zamestnávateľom.

Number 15

Narodeninová oslava

V roku 2010, 4chan objavil osamelého 90-ročného veterána 2. svetovej vojny, Williama J. Lashua. Našťastie sa komunita v ten čas cítila prajne a rozhodla sa rozjasniť starčekove narodeniny.

Pán Lashua dostal stovky prianí a listov z celého sveta. Na tom, či to ľudia urobili z dobra v srdci alebo ironicky, nezáleží, faktom je, že zachránili narodeniny tohto starčeka.

nadšený starký

4chan vystopoval… ISIS?!

Nevidí sa každý deň, že by sa skupina internetových trollov spojila, aby bojovala proti teroristickej skupine. Hoci to znie ako námet na rodinnú komédiu, neprekvapuje nás, že v prípade 4chanu je to skutočnosť.

V roku 2016 sa na fórach objavil post o YouTube videu, ktoré ukazovalo ISIS tréningový kemp. 4chan detektívi sa hneď pustili do práce.

Na videu bolo možné spozorovať niekoľko kľúčových lokácií. Vďaka tejto indícii bol 4chan schopný vykalkulovať presnú polohu kempu, ktorý sa nachádzal v Sýrii.

4chan stopa

Túto informáciu potom údajne posunuli ruskej armáde. Tento kemp bol následne skutočne bombardovaný. Či už 4chan bol skutočným dôvodom bombardovania, sa nikdy nedozvieme, ale fóra si tento úspech privlastnili a aspoň tento raz, v noci zaspávali s pocitom hrdinstva.

Zdroj/Foto: reddit.com