Múdra definícia hovorí, že pojem konšpiračná teória označuje zavádzajúci názor na ľubovoľnú tému, ktorá je spravidla atraktívna a šírená pomerne jednoduchými a trefne mierenými názormi na ňu. V ostatnej dobe sa takýchto teórií vynárajú desiatky, čo avšak neznamená, že sú nejakou úplnou novinkou.

Konšpiračné teórie sú oveľa nebezpečnejšie, ako sa môže zdať, pretože neustále rozdeľujú ľudí na dve skupiny. Proste, buď daného názoru veríte alebo neveríte. Nič medzi. A stúpajúci počet takýchto teórií je alarmujúci. To však neznamená, že nemôžu byť pravdou. Aspoň teda niektoré z nich. My sme vybrali sedem konšpiračných teórii z najrôznejších súdkov, ktoré kolujú medzi ľudmi a pridali sme aj pohľady na ne.

Zem je plochá

Pomerne známa teória, ktorej zástancovia sa dokonca stretávajú na spoločných stretnutiach, aby sa utvrdzovali vo svojej pravde. Nič v zlom proti nim, ale ak je drvivá väčšina objektov vo vesmíre guľatá a existujú tisícky snímkov našej planéty z výšky, ťažko povedať, prečo sa snažia veriť stredovekému mylnému učeniu.

Austrália neexistuje

A ani Austrálčania. Je to len vymyslená krajina niekde ďaleko v oceáne, ktorú si Američania v 18. storočí vymysleli len preto, aby mali kde vyvážať väzňov. Ale keďže neexistuje, tak ich všetkých vysypú do šíreho oceánu a nechajú ich tam zožrať rybám. Zaujímavé, nemyslíte?

Titanic bol úmyselne potopený

White Star Line, spoločnosť, ktorej Titanic patril, potrebovala nejako získať peniaze. A tak úmyselne potopila „nepotopiteľnú“ loď. Úmyselne na najhlbšom mieste cesty, ďaleko od ostatných lodí, naschvál nemala posádka prístup k ďalekohľadu, a dokonca tam vraj v tom čase neboli ani žiadne ľadovce. Niektoré údajné fakty síce do seba zapadajú, no aj tak nie je táto teória úplne uveriteľná.

Mesiac bol umelo vytvorený

A zároveň ešte aj umiestnený na svoje miesto pred 12 tisíc rokmi, aby sa naveky točil okolo svojej osi a krúžil okolo Zeme. Kto vie, ako ho tam teda niekto dal, no hlavne, ako naukladal niekto okolo Jupitera vyše 80 mesiacov? A načo by vlastne niekto pred tisíckami rokov dával približne 400 tisíc kilometrov od Zeme taký ozrutný útvar?

Svet ovláda tajná elita

A snaží sa nastoliť nový svetový rád. Konšpiračná teória, ktorá na rozdiel od predošlých je pomerne vážna. Odpradávna sa ľudia snažili byť mocní, vplyvní, bohatí a vyvyšovali sa nad tých ostatných. Je naivné si myslieť, že neexistujú silné bohaté skupiny. V podstate to má byť akási veľká prepojená mafia. A o existencií mafie predsa nikto nepochybuje. Kto videl seriál Prison Break a spomína si na „generála“, ten si možno uvedomí, že on bol akýmsi tajným bossom. Takže tu už sa dá otvorene diskutovať o tom, čo existuje, a najmä, v akej výraznej miere.

Americké Apollo 11 nebolo v roku 1969 na Mesiaci

Celé roky sa to bralo ako fakt, dokonca ani ZSSR proti tomuto tvrdeniu nevystúpil. Až kým sa nezačali spochybňovať desiatky faktov a kým sa nezačalo poukazovať na rôzne indície. Napriek tomu je veľká pravdepodobnosť, že Neil Armstrong bol naozaj na Mesiaci. Otázkou avšak ostáva, či bol naozaj prvý, a či to naozaj bolo presne vtedy. Je dosť ťažké si predstaviť, že by Amerika v období „studenej“ vojny riskovala neúspech a katastrofu v priamom prenose.

Mimozemšťania a ich pobyt na Zemi

Kto videl dokumenty Vetřelci dávnověku a verí Erichovi von Danikenovi a jeho nasledovateľom, tomu netreba viac dodávať. Na Zemi je naozaj množstvo extrémne pozoruhodných stavieb, vytvorili sme šialené technológie, najrôznejšie civilizácie majú svoje dávne báje o bohoch z „neba“, sochy či maľby po celom svete poukazujú na to, že niečo tu proste v našom „oficiálnom“ vývoji nesedí. Boli to avšak mimozemšťania a ich práca? Alebo nejaké vyspelé civilizácie, ktoré v minulosti dokázali výnimočné veci, a náhle zmizli? Ťažko povedať, ale dohady rozhodne pretrvajú ešte veľmi dlho.

Foto: Pixabay, Google Maps