Existuje pre nás jeden dokonalý partner, kvôli dobrému vzťahu musíme prekonať množstvo prekážok a keď sa milujeme, musíme prinajmenšom zobudiť aj susedov o tri poschodia nad nami, inak to nie je ono (alebo nás toto učia trošku iné filmy?). A takto by sme vedeli pokračovať ešte veľmi dlho.

Rozprávky a televízia nám už od skorého veku vtláčajú do hláv množstvo stereotypov a mýtov, ktoré na nás a naše vzťahy – bez ohľadu, či to vnímame alebo nie – môžu mať neskôr zničujúci vplyv. Toto je deväť tých najbežnejších:

1. Čo sa má stať, sa aj stane

Vinníci: Zápisník jednej lásky, Ako som spoznal vašu matku

Každý človek raz natrafí na niekoho, kto preňho bude absolútne dokonalý. Táto myšlienka sa udomácnila v hlavách mnohých ľudí, ktorí veria v osud a romantické filmy a seriály ju ešte radi priživujú.

Problém je, že takíto ľudia majú potom tendenciu žiadať pre seba len to, čo považujú za absolútne bezchybné. Ba čo viac, môžu nabrať sklony k absolútnej pasivite. Veď čo má prísť, to príde, aj keby celý život strávime na gauči, no nie?

2. Jeden pohľad stačí

Vinníci: Titanic, Super drbna, West Side Story

„Stretli sa im oči a zrazu to vedeli.“ To určite. S niečím podobným má drvivá väčšina ľudí skúsenosť len vďaka červenej knižnici a prehnane romantickým filmom.

Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že láska na prvý pohľad jednoducho neexistuje. Tak rýchlo sa totiž môžete „zamilovať“ do vzhľadu, no potom sa často ukáže, že osobnosť daného človeka vám vôbec nesedí. A ak náhodou áno, nemusí to nutne znamenať, že išlo o o zásah osudu.

3. Hádky znamenajú vášnivú lásku

Vinníci: Zápisník jednej lásky

Jačanie na plné pľúca, rozbíjanie vecí, v extrémnych prípadoch dokonca facky… A potom šup do postele. To všetko rovná sa šťastná láska? Hm.

4. Raz príde rytier, ktorý vyrieši všetky princeznine problémy

Vinníci: Pretty Woman, Shrek a prakticky všetky klasické rozprávky

Čakajte, dievčatá. Dlhy, toxické vzťahy, mizerná práca, alkoholizmus – to všetko zmizne ako lusknutím prstov, keď sa objaví ten pravý. Bude krásny, bude mať oči iba pre vás a bude miliardár.

Znie to možno prehnane, ale presne toto zostane v hlavách dievčat a žien, ktoré boli pričasto kŕmené klasickými rozprávkami a romantickými filmami. Hoci platí, že človek nikdy nevie, čo sa stane, konkrétne toto sa väčšinou nestáva. A ak áno, ruka v ruke s tým prichádza označenie „zlatokopka“.

5. Perfektný vzťah sa dá vybudovať na totálnom klamstve

Vinníci: Ako prísť o muža za 10 dní, 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím

Nevadí, že ste okolo seba počas prvých týždňov randenia vybudovali múr lží, veď ak sedí osobnosť, tak sedí všetko. Alebo sa nás o tom snažia aspoň presvedčiť filmy typu Ako prísť o muža za 10 dní, pri ktorom sme vlastne dodnes nepochopili, na základe čoho sa tí dvaja do seba zamilovali? Aha, vďaka tým sekundám, čo mali práve zavreté ústa.

6. Nie je nič, čo by pravá láska nenapravila

Vinníci: Kráska a zviera, Bláznivá, hlúpa láska

Prečo sú zlí chlapci pre ženy tak neuveriteľne príťažliví? Ľahká odpoveď – veria, že ich ony, a len ony, dokážu zmeniť. Lebo skutočná láska zmení všetko. Škoda, že následná realita potom bolí viac než desať faciek.

7. Zmeň sa od základov a láska si ťa nájde sama!

Vinníci: Denník princeznej, Popoluška, Miss špeciálny agent

Problém ako vyšitý už na prvý pohľad.

8. „Nie znamená nie“? To by skazilo všetku romantiku.

Vinníci: Pýcha a predsudok, Priatelia

Dievčatá sú už odmalička vedené k tomu, aby nedávali najavo svoj záujem príliš okato. City treba skrývať a objekt záujmu ideálne cudne odmietať aj niekoľko ráz. Veď nech sa snaží!

Nielenže tento princíp ešte posilňuje mylný obraz o ženách, aký muži neraz majú v hlavách, no neváha popularizovať veci ako napríklad stalkovanie objektu záujmu. Pretože kým vo filmoch a seriáloch neodbytnosť a vytrvalosť môže pôsobiť romanticky, každý, kto si niečím podobným prešiel, by vedel rozprávať o tom, že krásne na tom nie je vôbec nič…

9. Vždy môžeme zostať priateľmi!

Vinníci: Láska nebeská, Svadba môjho najlepšieho priateľa

Ako partnerom nám to nevyšlo, hoci sme do toho obaja investovali množstvo času a energie. No nevadí, veď vždy môžeme ostať kamaráti. A keď si niekoho nájdeš, pokojne príďte obaja ku mne, urobíme si párty.

Toto zrejme naozaj existuje len v romantických filmoch. Chce to skutočne veľkú silu, aby dvaja ľudia, ktorí k sebe kedysi niečo cítili, zostali nefalšovane a bez zlých pocitov dobrými kamarátmi. Odborníci dokonca odporúčajú aspoň 6 až 12-mesačnú pauzu, kým bývalí partneri vyskúšajú žiť ako priatelia, pričom dokonca ani vtedy to vraj nemusí byť možné.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

KVÍZ o všetkom možnom, časť 9.: Mačky, Grécko, ale aj zaujímavosti z histórie!

Zdroj: Brightside.me | Foto: Brightside.me, Facebook