Toto sa dalo čakať. Dneškom sa rozhodlo o nových pravidlách pre dovolenkárov, ktoré budú v platnosti od 9. júla. Už sa nebude pozerať na to, akej farby je krajina, ale na to či ste zaočkovaní alebo nie!

Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia a nie ste zaočkovaní, budete musieť podstúpiť 14 dňovú karanténu, bez ohľadu na to, akej farby je vaša destinácia. Karanténa môže byť ukončená negatívnym PCR testom, ten však môže byť vykonaný najskôr 5. deň od príchodu na Slovensko. Pre deti, pendlerov a osoby, ktoré čakajú na druhú dávku, bude toto pravidlo platiť od 9. augusta.

Ak ste zaočkovaní, do karantény nemusíte, však pozor! Platí to až v prípade ak od vakcíny od firmy Johnson & Johnson, ktorá je jednorázová, uplynie 21 dní od podania dávky a pri vakcínách od firiem Moderna, Pfizer/BioNTech a AstraZeneca uplynie 14 dní po 2. dávke.

Ak to presvedčí aspoň 10 až 15 % občanov, ktorí chcú ísť na dovolenku a nechcú si komplikovať život, tak si myslím, že je správne, že sme prešli do takéhoto režimu,“ uviedol štátny tajomník Martin Klus.

Toto však nie je všetko! Minister zdravotníctva Lengvarský uvažuje aj nad tým, že štát by mohol požadovať od reštaurácií a fitnesscentier, aby si pýtali od návštevníkov potvrdenie o očkovaní, dokonca už na tento variant pripravili legislatívny základ.

Zdroj: refresher.sk Foto: pixabay