S COVID-19 bojuje prakticky celý svet, niekto viac, niekto menej. Na Slovensku je ale situácia žalostná, keďže množstvo ľudí oprávnene tvrdí, že boj s epidémiou sa zmenil na boj politický.

Vládni predstavitelia viackrát pochybili, mnohé ich rozhodnutia neboli práve najlepšie, a napríklad, nedávno sa menila stolička na niekoľkých ministerstvách.

Veľmi dôležitá bola (aspoň papierovo) zmena na poste šéfa rezortu zdravotníctva. Koncom marca skončil svoje približne ročné pôsobenie na tomto poste 47-ročný detský kardiológ Marek Krajčí, jeho miesto aktuálne prebral Vladimír Lengvarský, ktorý je zároveň aj hlavný lekár Ozbrojených síl SR.

V Česku je síce situácia na pohľad o niečo lepšia a Andrej Babiš sa aj naďalej drží na poste premiéra, ani tam ale nie je situácia uspokojivá. Ľudia, a napríklad tisíce Slovákov žijúcich v Česku, určite potvrdia, že oproti Slovensku zase taký citeľný rozdiel za riekou Morava nie je.

Navyše, Česi majú iný unikát. V stredu 7. apríla bol totižto ministrom zdravotníctva menovaný 62-ročný Petr Arenberger. Špecialista na kožné a pohlavné choroby a medzinárodne uznávaný odborník pôsobil ostatné necelé dva roky na poste riaditeľa známej pražskej nemocnice na Vinohradoch.

Na tom by nebolo ale nič zvláštne, ak by nešlo už o štvrtého šéfa zdravotníckeho rezortu za ostatných sedem mesiacov, čo v čase COVIDu nie je práve lichotivá bilancia.

Od roku 2017 bol na čele rezortu Adam Vojtěch, ten svoje miesto v septemri musel uvoľniť uznávanému odborníkovi Romanovi Prymulovi. Po necelých šiestich týždňoch, behom ktorých sa Prymula napríklad objavil v noci bez rúška v „zatvorenom“ bare, čo bolo politicky nekorektné, jeho miesto zaujal Jan Blatný. Na tlak z rôznych strán ale napokon teda po asi piatich mesiacoch lúčil aj on. A to nemáme veru ani u nás.

Zdroj: ČT24.cz | Foto: Twitter