Letné dovolenky sú v plnom prúde a aj keď sa množstvo Slovákov vydalo za exotikou, väčšina aj tak cestuje do obľúbeného Chorvátska. Polícia sa preto rozhodla spísať manuál pre bezpečné prázdniny. 

Ak sa vyberiete do Chorvátska, nezabudnite, že musíte mať platný vodičský a technický preukaz a zelenú kartu. Ak máte požičané auto, majte o tom doklad aj v chorvátšine alebo angličtine.

,,Jedinú oblasť, ktorú nerieši priamo chorvátska polícia, sú odťahy áut pre zlé parkovanie, čo má na starosti mestská organizácia. Ako skupinka nejazdite v kolónach za sebou, hrozí zrážka z nepozornosti po toľkých hodinách jazdy.

Všetky dôležité telefónne čísla a potrebné informácie si prečítajte tu:

SLOVENSKÍ POLICAJTI SÚ V CHORVÁTSKU DO 31.8.
➡ prvá oblasť: Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, Ul. Put Muline 1)
➡ telefónne číslo: +421 908 723 526
➡ druhá oblasť: Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, Ul. Kralja Tomislava 85 a)
➡ telefónne číslo: +421 908 723 525
STRATENÝ PAS ALEBO OBČIANSKY
➡ ak ho nájdete, no jeho stratu ste už nahlásili, je nepoužiteľný
➡ stratu alebo krádež dokladu nahláste miestnej polícii
➡ potvrdenie o strate/krádeži doneste do Záhrebu na ambasádu, aby vám vydali náhradný cestovný doklad (len s ním sa dostanete späť domov)
TIETO TELEFÓNNE ČÍSLA SI ULOŽTE
➡ jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112 (aj v slovenčine)
➡ prvá pomoc: 194
➡ hasiči: 193
➡ polícia: 192
➡ pomoc motoristom na cestách: 1987 (ak telefonujete zo zahraničia, alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987)
➡ štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195
➡ predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520
➡ a je potrebné odstrániť poruchu, alebo odtiahnuť vozidlo do servisu, je možné volať Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987)
INFOBLOK PRE MOTORISOV
➡ musíte mať platný vodičský preukaz, technický preukaz a zelenú kartu
➡ ak máte požičané auto, majte o tom doklad v chorvátštine alebo angličtine
➡ osoby do 135 cm musia byť v autosedačke, maloletí len na zadnom sedadle
➡ max. rýchlosti: v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h , na diaľniciach 130 km/h, pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h, pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h.
➡ jedinú oblasť, ktorú nerieši priamo chorvátska polícia sú odťahy áut pre zlé parkovanie, čo má na starosti mestská organizácia (v prípade odťahu volajte slovenských policajtov a tí vám zistia, na ktoré zberné parkovisko vám auto zobrali)
DOPRAVNÁ NEHODA
➡ volajte políciu na čísle 192 (nie, ak je materiálna škoda malá)
➡ vykonajte všetky bezpečnostné opatrenia
➡ v prípade škody žiadajte políciu o záznam o dopravnej nehode, ktorý dostanete na polícii do 2-3 dní od nehody a ktorý je nutné mať pri návrate domov
POKUTY
➡ buď budete súhlasiť so sankciou, alebo nie a v takom prípade vám bude zadržaný cestovný doklad a bude sa musieť dostaviť na priestupkový súd
➡ ak vôbec nezaplatíte pokutu, dostanete sa do chorvátskeho registra
➡ pokutu môžete zaplatiť aj potom, čo vám príde poštovná poukážka domov
➡ ak ste pokutu nezaplatili, pri ďalšej dovolenke na to príde hraničná kontrola a budete ju môcť zaplatiť na mieste
➡ ak ste stratili poštovú poukážku, je možné ju dostať iba na konkrétnej chorvátskej policajnej stanici, ktorá vás riešila
➡ ak ste išli na priestupkový súd, ktorý vám udelili pokutu a vy ste ju nezaplatili, môžete skončiť vo väzení na 3 až 60 dní
➡ Chorváti využívajú inštitút objektívnej zodpovednosti
ĎALŠIE RADY A TIPY
➡ ak máte chladné zbrane ako kaser, lovecký nôž, bejzbalová palica, obušok a podobne je nutné ich nahlásiť hraničnej kontrole vopred
➡ pripravte sa na prípadné kolóny (dostatok tekutín, dostatok paliva, fungujúca klimatizácia)
➡ pripravte sa na cestu vopred vďaka aplikácii chorvátskeho autoklubu na www.hak.hr
➡ poistite sa, poistite si prenajaté vozidlá či člny, lebo s tým býva dosť problémov posledné roky v prípade škodových udalostí
Foto/Zdroj: Facebook/ Polícia SR