Včerajším dňom na Slovensku prestal platiť núdzový stav a opatrenia sa výrazne uvoľnili. Slováci to pocítili najmä na väčšej slobode zhromažďovania či neobmedzenému sedeniu s priateľmi na terase reštaurácií. Čo sa ešte mení?

„Sľúbili sme, že núdzový stav nebude trvať ani o minútu dlhšie, ako to bude potrebné. To sme dodržali a núdzový stav sme zrušili,“ oznámil na tlačovom brífingu premiér Eduard Heger. Opatrenia sa ale naďalej riadia aktualizovaným Covid automatom pričom platí, že záväzné sú v prvom rade vyhlášky hlavného hygienika.

Môžem ísť večer na pivo a nikto nás nevyženie po deviatej večer?

Áno, záleží však na nových otváracích hodinách jednotlivých prevádzok.

Čo znamená, že sa končí zákaz zhromažďovania?

Od 1. októbra platil zákaz stretávania sa s inými ľuďmi okrem členov vlastnej domácnosti. Tento zákaz platil nielen v rámci iných okresov, ale aj v okrese, v ktorom žijeme. Dnes sa už môžu Slováci stretávať bez hrozby pokuty s kýmkoľvek v ktorejkoľvek inej domácnosti aj mimo svojho okresu.

Budú otvorené aj interiéry barov a reštaurácií?

Otvorené budú interiéry v 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) s kapacitnými obmedzeniami. V oranžových okresoch môžu pri stole sedieť najviac 4 ľudia, v žltých 6 ľudia alebo osoby z jednej domácnosti.

A čo diskotéky?

Hygienici zdôrazňujú, že vo všetkých otvorených prevádzkach sa musí sedieť. Podobne ako svadby alebo iné večierky, aj interiérové diskotéky by mohli fungovať v interiéri len vo veľmi obmedzenom počte – v ružových okresoch do 25 ľudí, v oranžových do 50 ľudí a v žltých do 100 ľudí. Samozrejme, s negatívnym testom.

Za akých podmienok môžem ísť cvičiť?

Na vstup do fitnescentier už nie je potrebné preukázať sa negatívnym testom.

Môžu sa začať konať koncerty?

Áno, ale zatiaľ len pre sediacich divákov.

Musím sa ešte stále dávať pravidelne testovať kvôli práci?

Nie, iba ak by sa Slovensko vrátilo do čiernej fázy covid automatu.

Kto sa definitívne vyhne testovaniu?

Výnimku z celonárodného testovania budú mať ľudia, ktorí sú aspoň 2 týždne zaočkovaní druhou dávkou vakcín Pfizer-Biontech a Moderna. Rovnako sa nemusia dávať testovať tí, ktorí sú aspoň 4 týždne zaočkovaní vakcínou Astrazeneca a Johnson & Johnson. Výnimku majú aj tí, ktorí sa v posledných 180 dňoch nakazili koronavírusom, a deti na 1. stupni základných škô

Zdroj: refresher.sk, UVZSR