INZERCIA | S nedostatkom priestoru v kúpeľni sa stretávajú predovšetkým ľudia v starších panelových bytoch. Patríte k nim aj vy? Nezúfajte, aj malú kúpeľňu možno zariadiť tak, aby plnila svoju funkciu.

 

Čo v kúpeľni potrebujete?

Zariadiť priestrannú kúpeľňu je zábava. Pokiaľ ale máte k dispozícii len pár metrov
štvorcových, zo zábavy sa razom stáva nočná mora. V prvom rade si preto rozmyslite, čo v
kúpeľni skutočne potrebujete. Nenašlo by sa vo vašom byte vhodnejšie miesto pre práčku?
A naozaj sa nezaobídete bez vane?

Zväčšite priestor pomocou farieb

Pri zariaďovaní malej kúpeľne začnite pekne od podlahy – respektíve od dlažby a obkladov.
Malý priestor totiž dokážu opticky zväčšiť vhodne zvolené farby a vzory. Stávkou na istotu sú svetlé tóny farieb, ako je biela, krémová alebo béžová. Zároveň platí, že čím väčšia obklady a dlažbu zvolíte, tým tým celistvejším a priestrannejšie bude kúpeľňa pôsobiť.

Sprchovací kút alebo vaňa?

Pre malé kúpeľne je ideálnou voľbou sprchovací kút, zvlášť, ak ho umiestnite do rohu
miestnosti. Dbajte na to, aby disponoval posuvnými dverami, ktoré nezasahujú do priestoru. Trendom posledných rokov sú moderné bezvaničkové sprchové kúty, ktoré nenarušujú celistvosť miestnosti, vyzerajú pútavo a ľahko sa udržujú. Pokiaľ si potrpíte na komfort, porozhliadnite sa po sprchových kútoch vybavených stropnou sprchou (takzvaným tropickým dažďom), masážnymi tryskami alebo sedadlom. Ani v malej kúpeľni ale nemusíte úplne zanevrieť na vaňu. Len sa snažte vyberať takú, ktorá má buď rovný, alebo asymetrický tvar a v oblasti nôh je zúžená.

Využite priestor pod a nad umývadlom

Bez umývadla by to nešlo, možno ale bude potrebné sa pri jeho výbere uskromniť. K bežnej hygiene vám postačí umývadlo menších rozmerov alebo rohové. Využiť by ste mali predovšetkým priestor pod aj nad umývadlom, kam možno umiestniť skrinky s úložnými priestormi. Závesná skrinka nad umývadlom poslúži aj ako zrkadlo, ktoré navyše opticky zväčší celú miestnosť.

A čo toaleta?

Máte kúpeľňu spojenú s WC? Riešením môže byť závesná záchodová misa upevnená na predstenovom inštalačnom systéme alebo rohové WC. Keď riešite vhodné umiestnenie, majte na pamäti, že by ste sa pri sedení na toalete nemali kolenami dotýkať steny ani dverí.

Aj vy bojujete v kúpeľni o každý centimeter kubický a uvažujete o zaobstaraní sprchovacieho kúta? Inšpirujte sa na Heureka.sk, kde vám s výberom sprchovacieho kúta poradia skúsení zákazníci.

Kam s práčkou a sušičkou?

Veľkou výhodou je, ak máte možnosť umiestniť práčku a sušičku napríklad do chodby alebo do kuchyne. V opačnom prípade sa snažte priestor v kúpeľni ušetriť aspoň tým, že si zaobstaráte oba spotrebiče v slim variante a postavíte ich na seba.