V hlavnom meste sa potvrdila vysoká prítomnosť britskej mutácie nového koronavírusu. Informáciu potvrdil primátor Bratislavy Matúš Vallo. Počas víkendového testovania 50 pozitívnym prípadom ponúkli opätovné pretestovanie na získanie vzoriek, z ktorých by zisťovali podiel britskej mutácie v meste.

„Na pretestovanie v utorok prišlo 28 ľudí. U jedného z nich PCR test nepotvrdil pozitivitu (falošne pozitívny). Až u 23 ľudí zo zvyšných 27 bola zistená britská mutácia, čo predstavuje 85 %,“  vysvetlil primátor Matúš Vallo.

„Vzorka, ktorú sme kontrolovali, nie je veľká, ale zodpovedá diverzite spoločnosti. Testovaní boli z viacerých odberových miest v rôznych mestských častiach a tiež aj rozdielneho veku,“ uviedol s tým, že to môže mať oveľa horšie následky, pretože ide o oveľa nákazlivejší typ, ktorý sa šíri rýchlejšie.

„V tomto momente je dôležité, aby všetci, ktorí budú mať pozitívny výsledok, mimoriadne dôsledne dodržiavali následnú karanténu, nakoľko je vysoká pravdepodobnosť, že môžu byť infikovaní práve touto agresívnejšou mutáciou. Ponúkame túto informáciu vedeckej komunite, epidemiológom aj vláde, aby s ňou pracovali pri ďalších svojich úvahách o plošnom testovaní a o otváraní škôl,“ dodal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Zdroj: Facebook/vallo.primator | Foto: Pixabay