Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová si dnes do Prezidentského paláca pozvala odborníkov a vedcov, od ktorých si vypočula návrhy na riešenie aktuálnej pandemickej situácie.

Zuzana Čaputová sa spolu s členmi pandemickej komisie zhodla na tom, že naša situácia je vážna a treba ju riešiť. Prihliadala najmä na blížiace sa vianočné sviatky, ktoré sú charakteristické tým, že sa spájajú celé rodiny zvyčajne roztrúsené po celom svete.

A to môže byť pri koronavíruse nebezpečné a doplatia na to iní. „Musíme rešpektovať vedecké poznatky a vypočuť si hlasy lekárov a zdravotníckych pracovníkov z našich nemocníc. Ich vianočné sviatky vôbec nebudú pokojné, pretože ich strávia v náročnej službe pri svojich pacientoch, hoci vedia, že mnohým z nich už aj tak nebudú vedieť pomôcť. O to väčšia zodpovednosť dnes padá na nás. Aby sme ochránili svojich blízkych pri štedrovečernom stole, potrebujeme do vianočných sviatkov obmedziť svoje kontakty na nevyhnutnú mieru,“ uviedla hlava štátu Zuzana Čaputová.

„Našim nepriateľom dnes nie sú opatrenia, nepriateľom je vírus, ktorého šírenie sa nám ani napriek opatreniam nedarí zastaviť,“ apeluje prezidentka na ľudí ako aj vládnych predstaviteľov, ktorí by podľa nej utlmiť načas všetky politické spory. „Považujem to nielen za prejav zodpovednosti, ale aj za prejav solidarity s tými, ktorí trpia v nemocniciach a tými, ktorí bojujú o ich životy,“ vysvetlila Čaputová.

Taktiež prezidentka Čaputová prosí Slovákov, aby si vytvorili len malú bublinu ľudí, s ktorými sa budú stretávať. To by mohlo byť riešením zastavenia pandémie aj bez tvrdého lockdownu. Zároveň oceňuje aktívnu prácu odborníkov a vedcov, ktorí zodpovedným spôsobom vydávajú nariadenia, a ona ich v tom veľmi rada podporí.

 

Foto/Video: Facebook/zcaputova