Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky schválilo odporúčania odborníkov a schválilo užívanie lieku s názvom Ivermektín. Je to parazitikum, ktoré sa v mnohých prípadoch osvedčilo aj na liečbu COVID-19 pre svoje veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti.

„Ministerstvo vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku ivermektín pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie šesť mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie,“ oznámila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Aj keď liečivo dostalo povolenie u nás zatiaľ len na pol roka, jeho dostupnosť nebude zložitá. „Hlavnou indikáciou ivermektínu je profylaxia a liečba pacientov s covid-19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis,“ informovala Eliášová.

Slovensko nie je jediné, ktoré bude nakazeným pacientom podávať Ivermektín. „Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, Švédsku v USA a Nórsku,“ dodala hovorkyňa ministerstva.

Zdroj: topky.sk | Foto: Facebook/marek.krajci.10, Pixabay