Vakcinácia na Slovensku stále napreduje, denne sa očkujú ďalší a ďalší, pomocou čoho sa dostávame malými krokmi k víťazstvu nad pandémiou Covid-19. Najnovšie vláda spolu s ministerstvom zdravotníctva spustila aplikáciu „čakáreň“, v ktorej sú prihlásení ľudia čakajúci na správu o termíne ich očkovania. Je to veľká pomoc v organizácii, ako aj plynulom priebehu vakcinácie.

Na Slovensku je prvou dávkou zaočkovaných 472-tisíc ľudí, druhou 227-tisíc z nich. Objavilo sa však väčšie množstvo pacientov, ktorí sa nakazili už po podaní vakcíny. Úrad vereného zdravotníctva zverejnil pre eReport štatistiku Slovákov, ktorí ochoreli na COVID-19 už po aplikácii niektorej z dostupných vakcín.

„Do konca februára 2021 sme zaznamenali 1 059 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb. Po prvej dávke išlo o 861 prípadov pozitivity, z toho v 577 prípadoch do 14 dní po očkovaní, v ostatných po 15 a viac dňoch,” upresnil hovorca Úradu verejného zdravotníctva Marek Eliáš.

Portál eReport zaujímalo vysvetlenie tejto skutočnosti ako aj to, či je dôvod na obavy od lekára Petra Visolajského. „Keď sa človek zaočkuje, tak tvorba protilátok aj pri bežných ochoreniach trvá 10 až 14 dní kým sa vytvoria protilátky. Jednoducho imunita sa musí naučiť ako na ňu reagovať. Kým sa vytvoria v tele chemické zbrane proti vírusu trvá istý čas,” osvetlil lekár.

„Niektorí sa mohli infikovať tesne pred očkovaní, niekto sa mohlo v prvých dňoch po očkovaní keď ešte tá imunita nie je dostatočná. Preto tieto čísla nie sú nijako nebezpečné či hrozivé,” upokojuje Visolajský s tým, že počet ľudí, ktorí ochoreli po zaočkovaní je pomerne malý a aj keď človek dostane covid po očkovaní, vakcína zabraňuje tomu, aby na ochorenie zomrel alebo sa dostal do nemocnice.

Zdroj: eReport.sk | Foto: Pixabay.com