Ľudstvo a jeho rozvoj neprestalo, ale stále sa vyvíja. Civilizovaný typ človeka ešte neexistuje tak dlho, aby sme mohli bádať rapídne zmeny v jeho vývoji. No k zmenám určite dôjde a vedci preto predpokladajú, že za 200 tis. rokov môžu nastať tieto scenáre! Ako sa teda zmeníme???

Aký bude ČLOVEK v budúcnosti:

vypadávanie vlasov

Jediná etnická skupina

Základom dnešnej spoločnosti je multikulturizmus, ale vedci tvrdia, že to tak nebude navždy. Všetky rasy sa zmiešajú a vytvorí sa iba jedna za predpokladu miešania kultúr. Budú pre ňu typické črty poskladané z každej strany sveta. Výhodou bude to, že rasizmus už nebude existovať.

Slabý imunitný systém

V dôsledku chronického užívania liekov sa človek dostane do fázy, že jeho telo nebude produkovať obranné látky, pretože ich dostane v liekoch, a tak stratí túto funkciu. Podobná situácia nastane aj čo sa týka hormónov, keďže taktiež ich užívame vraj nadmieru. Naše telo sa teda stane závislým na liekoch!

Oslabenie svalov

Vedci upozorňujú na dva prípady, kedy dôjde k tomuto oslabeniu svalstva. Prvým je to, že v dôsledku technickej doby nevydávame toľko energie a pohybu ako kedysi, keďže všetko za nás urobia stroje. Naše telo si na to postupne zvyká a svaly sa tejto situácii prispôsobujú. Druhým prípadom je možné presťahovanie do vesmíru, kde svalová hmota nie je nevyhnutná. Žeby sme skončili na vozíčkoch?

Vysoká generácia

Každou generáciou človek rastie a za posledných 150 rokov je to až o 10 cm. Je to preto, že máme nadbytok stravy a potrebných živín, ktorými sa spúšťa náš rast. Kto vie kam až skončíme! Žeby s hlavou v oblakoch? 🙂

Vypadávanie vlasov

Strácame telesné ochlpenie, to je nezvratné, veď si len skúste porovnať človeka s tým, ktorý tu bol pred niekoľko tisíc rokmi. Dôvodom je to, že proti chladu bojujeme oblečením a nadmieru sa holíme. Vedci bijú na poplach, hlavne, čo sa týka žien. Ženské telo bez akéhokoľvek chĺpku sa v modernej dobe stáva oveľa viac príťažlivejším. Nasledujúca generácia bude preto oveľa menej plešatejšia, ako tá naša.

Mozgové zmeny

Technický svet spôsobí aj zmeny, ktoré súvisia s naším uvažovaním či pamäťovými schopnosťami. Tým, že za nás pracujú počítače, náš mozog toho musí oveľa menej. A práve to bude na úkor našich hláv. Mozgové funkcie sa pomaly oslabujú a my strácame na efektivite.

Zmenšenie zubov

Zuby múdrosti už teraz v niektorých etnikách nerastú a u nás sa čoraz častejšie stretávame s ich odstraňovaním. Nemajú totiž žiadnu pridanú hodnotu pre náš život a postupne preto zaniknú. Podobne je to aj s veľkosťou zubov. Keďže človek už nepotrebuje také veľké zuby ako kedysi, budú sa zmenšovať spolu s našou sánkou.

Prídeme o jeden prst

V súčasnosti majú ľudia päť prstov na nohách, no to sa zrejme zmení. Posledný malíček na nohe mal v minulosti svoje opodstatnenie, ktoré súviselo so vzpriamovaním človeka či lozením po stromoch. Dnes tieto javy už nefungujú, a preto pravdepodobne oň prídeme. Super, je to, že už viac s ním nezakopneme!

Zmeny lebky

Medzi vedcami pretrvávajú dva tábory. Jedni si myslia, že hlava nám narastie, druhí zas, že sa zmenší. Prvý fakt vyvracia to, že naša hlava je už aj tak veľká, a preto by bol problém s pôrodnosť, čo by bolo pre ľudstvo vyhubením. Druhý fakt hovorí, že naša hlava ostane taká, aká je alebo sa ešte zmenší. No kto vie, kedy sa dohodnú!

Sebarozvoj

Ľudstvo speje do bodu, kedy digitálna doba spustí projektovanie človeka. Už dnes sa transplantujú všelijaké orgány, a to bude pokračovať. (Všimli ste si, že už majú amputovať aj hlavu???). Podobná situácia nastane aj čo sa týka génov. Budeme si môcť nadizajnovať svoje deti a rovnako aj odstrániť ľudské genetické defekty.

Zdroj/Foto: pixabay