Verejnosť mala mesiac možnosť hlasovať v ankete o víťazovi anticeny Seistický blud, ktorú vyhlásila iniciatíva Seistický kix. Súťažné výroky skutočne “stáli za to”, avšak rozhodne nie v pozitívnom slova zmysle – každý z nich nejakým spôsobom ponižoval a škatuľkoval ženy, no v konečnom dôsledku vypovedal omnoho viac o svojom pôvodcovi, než o nich.

Do užšieho výberu sa dostali napríklad slová Olivera Andrásyho, Borisa Kollára, Milana Krajniaka či Anny Záborskej, ktorej sa minulý rok ušla aj anticena Homofób roka. Hlasovanie spustené symbolicky práve na MDŽ však za víťaza určilo bývalého premiéra Igora Matoviča.

Bez žien by plakali mužské brušká!

“Chvalabohu za ženy. Chýbali by našim očiam, ušiam, srdciam… A určite aj brušká by plakali. Ešteže tomu Adamovi smutno bolo a pánbožko nebol lenivý a žienku mu vyrobil,” napísal Matovič na minuloročné MDŽ – deň, kedy si pripomíname boj za práva žien.

Práve sviatok MDŽ je v politike neraz doslova zneužívaný na predvolebné kampane a získavanie voličiek lacnými gestami. “Namiesto prázdnych vinšov by bolo vhodnejšie prehodnotiť spôsob vyjadrovania na adresu žien a prestať používať se*istický jazyk,” odporučila spoluorganizátorka anticeny Jitka Dvořáková.

Strieborný Andrásy, bronzový Krajniak

Vtipy o tom, ako ženy patria za sporák sú trápne a dávno prežité, to si však zrejme nemyslí podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak, ktorý raz neváhal celému svetu ukázať, ako funguje jeho manželstvo.

S manželkou sa dopĺňame. Ja sa vyzlečiem, ona vyperie, ja vstanem z postele, ona ustelie, ona uvarí, ja zjem. Čo by robila bezo mňa?,” pýtal sa v októbri 2020 na Facebooku nadšený podporovateľ tradičnej rodiny, ktorému sa v hlasovaní ušlo tretie miesto.

Na striebornej priečke skončil humorista Oliver Andrásy, ktorý sa v júni 2020 ako jeden z mála zastal Maroša Kramára, keď bol v médiách prepieraný jeho škandál so se*uálnym obťažovaním.

Pamätám si, ako mi jeden lekár-kamarát rozprával historku, že u nich v nemocnici istý lekár obchytkával sestričky. Okrem jednej, lebo tá bola hrozne škaredá. Po nejakom čase prišlo na lekára udanie na riaditeľstvo nemocnice. A čo myslíte, kto to udanie napísal? Samozrejme tá jedna, ktorej sa nikdy nedotkol. Takže Maroš, drž sa a ži tak ako doteraz!,” odporučil vtedy kolegovi Andrásy.

Organizátori Se*istického bludu si pre Andrásyho pripravili aj výstižnú odpoveď: “Áno, áno, škaredé ženy žiarlia, že sa ich nik nedotýka a pekné ženy sa už nevedia dočkať, kedy ich poobťažuje nejaký miestny Oliver Andrásy. Každopádne je tento výrok riadne combo. Zľahčovania obťažovania, bodyshaming a ponižovanie žien v piatich vetách nedal nik iný, ako Oliver Andrásy.”

Na záver je potrebné dodať, že organizátori nemajú snahu nikoho nálepkovať označeniami seista či seistka. Poukazujú skôr na problematiku jednotlivých výrokov a toho, ako ich spoločnosť toleruje, než na ich pôvodcov.

Reakcia Cynickej obludy na výrok Igora Matoviča.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Startitup.sk | Foto: Facebook/Aktuality.sk, Milan Krajniak, Oliver Andrásy, Peter Smolka, Se*istický kix