Tohtoročné vianočné sviatky boli kvôli pandémii koronavírusu odlišné. Nielenže ich mnohí strávili osamote v karanténe, blízky sa nemohli stretávať, ale mohli sledovať v televízii príchod vakcín proti Covid-19.

Víkend bol pre nás plamienkom nádeje. Ako prvý sa na Slovensku dal zaočkovať profesor Krčméry, následne hlava štátu Zuzana Čaputová. Ďalej si pre injekciu prišli aj podpredseda parlamentu Gábor Grendel či Juraj Šeliga, dokonca aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Práve tento výber prvých zaočkovaných politikov rozčúlil mnohých ako aj europoslankyňu Moniku Beňovú. Kládli si otázky, prečo oni a nie tí, ktorí to viac potrebujú alebo aspoň nejaký zástupcovia športovej či kultúrnej obce, ktorých ministerstvo ani len neoslovilo. Ministerstvo zdravotníctva im predsa len odpovedalo a utvrdzuje ich, že o žiadne uprednostňovanie vo výbere nešlo.

„Do edukačnej a mobilizačnej kampane sme zapojili a plánujeme zapojiť dôveryhodné osobnosti – rešpektovaných lekárov a vedcov, vplyvných predstaviteľov kultúry, športu, ale aj podnikania, cirkvi a osobnosti rešpektované vo svojom regióne,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová plánovaný zoznam ďalších ľudí, ktorých zaočkujú.

„Podstatné bude, že ktokoľvek, kto sa svojím názorom a vplyvom zapojí do kampane, tak urobí z vlastného presvedčenia a bez nároku na honorár, keďže ide o citlivú a aj účelovo zneužívanú tému,“ dodala.

Potvrdila to aj sociologička Silvia Porubänová, ktorá zaočkovanie politikov ako vzor pre občanov SR považuje za reprezentatívny. „Bolo dôležité preukázať to, čo napokon sám pán Šeliga hovoril, že nejde o prejav papalášstva, ale že idú príkladom,“ vysvetlila.

 

Zdroj: pluska.sk | Foto: Facebook/MinisterstvoZdravotnictvaSR