NÁZOR: Celé stáročia niekto proti niekomu vedie vojnu, no len dve mali v dejinách prívlastok SVETOVÉ. Tá prvá oficiálne trvala v rokoch 1914-1918, tá druhá, a ešte oveľa väčšia, v rokoch 1939-1945. Milióny ľudí pevne veria, že viac sa niečo také opakovať nebude.

Ako už bolo spomenuté, bojovalo sa už dávno predtým, a bojuje sa dodnes. Vo väčšine prípadov sa ale jedná o určitý konflikt v nejakom štáte, kde sa napr. búri utláčaná menšina. Palestína vs. Izrael, občianske nepokoje na Ukrajine, Vietnamská vojna, americké vojenské manévre v Afganistane atď. Žiaľ, ľudstvo nie je natoľko civilizované, aby vedelo všetky problemy vyriešiť v pokoji a prinajhoršom slovnými prestrelkami.

Čo by sa ale muselo stať, aby započala 3. sv. vojna? Možností je, bohužiaľ, pomerne veľa. Bez vánku sa ani steblo trávy nepohne, zvykne sa v prenesenom význame hovoriť. A je to pravda. Nebyť veľkého dusna na viacerých frontoch, nikdy by naši predkovia neboli svedkami 1. sv. vojny. A nebyť mnohých podnetov, vrátane hospodárskej krízy, nebola by ani 2. sv. vojna, v ktorej padli desiatky miliónov ľudí, ďalším stovkám miliónov v nej padli blízki, stratili v nej určité istoty a ich životy nikdy neboli také, ako predtým.

Ak sa dnes pozrieme z okna, nevidíme našťastie besnenie a vraždenie. Keď sa ale necháte unášať virtuálnym svetom internetu a najmä sociálnych sietí, akým je napríklad Facebook, je to smutný pohľad. „Doba covidová“ so sebou priniesla niečo, čo sme nepoznali. Vždy sa niekto snažil dostať k moci, niekto ho podporoval, niekto stál proti nemu. Ale dnes sa dá tvrdiť, že v mnohých krajinách sme na pokraji veľkých konfliktov.

Stačí sa začítať do reakcií pod niektorým z článkov o COVID opatreniach, o očkovaní, o obmedzeniach. Ak sa do toho „vžijete“, budete mať pocit, že vám lietajú guľky okolo hlavy. Taká neskutočná dávka vzájomnej nenávisti, toľko rozporov a hnevu. Ťažko uveriteľné. Až si možno položiť „konšpirátorskú“ otázku, či tie sociálne siete nevznikli na to, aby ľudí rozhádali. Nezabúdajme, že aj tá najväčšia a najkrvavejšia vojna sa nezrodila zo dňa na deň. Nespôsobil ju jeden výstrel ani jeden podnet.

Spojilo sa tisíc alebo milión malých podnetov, pričom teraz ich prežívame. Tie malé podnety, ktoré postupne naberajú na sile. Nedovoľme, aby sa tie virtuálne guľky zmenili na ostré náboje. Nedovoľme, aby náš nesúhlas s určitými názormi prerástol do vojny. Ten, ktorá by sa do dejín zapísala ako tá, ktorá začala vďaka médiám a sporom vo virtuálnom svete.

Foto: Pixabay