Hokejové majstrovstvá sveta su udalosťou, ktorá k obrazovkám priklincuje každoročne milióny fanúšikov. Aktuálne sa dá povedať, že po rokoch začíname opäť cítiť šancu na nejaký veľký úspech, no nie sme jediní. A naopak, niektoré krajiny sa pre zmenu začínajú obávať fiaska.

Pozrite sa spoločne s nami na veľmi zaujímavé a nečakané udalosti, ktoré nám môže priniesť „lotyšský“ hokejový šampionát roku 2021. Mnohé z nich naozaj môžu spadať do kategórie „prepisovanie histórie“.

Nový majster sveta – Zatiaľ poslednou krajinou, ktorá tento zoznam rozšírila, bolo v roku 2002 Slovensko, pred nami to boli Česko (1996) a Fínsko (1995). Možnými adeptami pre rok 2021 sú najmä Švajčiari, no bez šance, zdá sa, nie je ani Nemecko. Dáni, Lotyši, Nóri či Kazachstan by boli už zázrakom.

Fiasko Kanady – Kolíska hokeja sa zúčastnila v histórii 73 šampionátov, 64 krát bola v TOP4, nikdy neskončila horšia ako ôsma (MS 1992). Teraz má po troch dueloch tri prehry a ak ostatné zápasy nevyhrá, zrejme nepostúpi zo skupiny, a teda, zaznamená najhorší výsledok dejín.

Fiasko Švédska – „Tri korunky“, ako znie prezývka Švédska, sú taktiež absolútnymi stálicami bojov o medalové priečky. Cenný kov ukoristili Švédi už 47 krát, 11 krát získali zlato, ich druhým najhorším výsledkom histórie je 7. miesto z roku 2000 a najhoršie dopadli ešte v roku 1937, keď boli klasifikovaní na 10. mieste. 

Nádeje Slovenska – V roku 2000 sme získalo striebro, v roku 2002 zlato a 2003 bronz. Odvtedy sme ale postupne padali do úzadia, pričom jediným svetlom bolo striebro z MS 2012. Teraz máme po troch zápasoch deväť bodov a minimálne sme na najlepšej ceste pripísať si prvú štvrťfinálovú účasť od MS 2013.

Prepadák Česka – Ani naši „bratia“, ktorí zažili prípravu snov (9 zápasov, 9 víťazstiev), nezačali dobre. Po troch zápasoch majú len dva body a vôbec po prvýkrát v ére samostatnosti by sa im mohlo stať, že nepostúpia do štvrťfinále. A dopomôcť k tomu môže aj Slovensko, keďže s Českom hráme posledný duel skupiny, a to 1. júna.

Foto: Twitter