O predpovediach Nostradama či Sibyly sa toho už narozprávalo dosť. Ťažko však overiť vierohodnosť niekoľko storočí starých predpovedí vo veršoch a šifrách. Kto chce, ten v nich nájde skutočne čokoľvek. Meno David Gerrold ale také známe veru nie!

Dnes 74-ročný spisovateľ sci-fi kníh bol koncom minulého tisícročia požiadaný, aby si zaprognózoval, ako bude vyzerať svet o štvrťstoročie, teda približne naša prítomnosť. Kto by si myslel, že je to jednoduché, môžete si to vyskúšať.

Stačí napísať na napier, ako bude vyzerať svet v roku 2040 a aké nové technológie budeme mať k dispozícii my, obyčajní ľudia, poprípade čoho budú schopní vedci. Ak sa ho dožijete, môžte skontrolovať, či ste mali pravdu.

Tento chlapík predpovedal niečo, čo dnes vlastní aj na Slovensku už prakticky každý školák – smartfón. Možno táto predpoveď vyzerá banálne, veď už na konci minulého storočia boli mobilné telefóny (aj keď pripomínali skôr tehly) a ľudia mali kamery, fotoaparáty, vysielali do vesmíru družice a transplantovali pacientom srdcia.

Ak sa však pozrieme na danú predpoveď bližšie, je fascinujúca. Nielenže predpovedal, že mobilné telefóny sa výrazne zmenšia a budú mať farebné displeje, ale očakával, že zariadenie PITA (niečo ako vreckový informačný a telekomunikačný pomocník) nahradí množstvo vecí a nakoniec ho budeme nenávidieť! Jeho predpovede sa naplnili, skutočne ich môžme používať ako fotoaparáty, hodinky, kalendáre, herné konzoly, televízory, mapy či nahrávače zvuku a obrazu.

S tou nenávisťou taktiež nie je ďaleko od pravdy. Máme vôbec nejaké súkromie? Kedysi sme sa mohli vyhovoriť, že sme sa nemali s niekým ako spojiť a pod. Dnes? Telefonáty, SMS-ky, maily, Messenger, What´s up a internet v mobile umožňujú, aby ste boli doslova prenasledovaný na každom kroku.

Predpovede z roku 1900 na rok 2000 síce boli vtipnejšie, no predpovede, aké poskytol práve aj David Gerrold, sú skutočne obdivuhodné a zamyslenia sa hodné. A reči tých, ktorí sa mu vtedy smiali, sú dnes len výsmechoch ich samých.

Zdroj: Iflscience.com | Foto: Twitter, Pixabay