NÁZOR | Bez ohľadu na to, ktorá politická strana či ktorý politik je vášmu srdcu najbližší, musíte uznať, že to (nielen) na Slovensku nie je žiadna sláva. Prakticky každý z popredných predstaviteľov strán má za sebou nejaký ten škandál, podvod alebo sa deje okolo jeho osoby nejaká podozrivá aféra.

Jeden z hlavných faktorov, ktorí miliónom ľuďom prekáža, je pofidérne narábanie vládnych predstaviteľov s našimi peniazmi. Áno, našimi. Pretože všetky tie dane, ktoré odvádzate vy alebo vaši príbuzní či známi, idú do štátnej kasy. A práve z nej sa platia zdravotníctvo, školstvo, záchranné zložky a pod. Podobne tak aj všetky fondy, z ktorých je možné čerpať, sú tak trošku každého z nás, pretože by nám nemalo byť jedno, či sú kompetentní schopní zaistiť z určitého balíka postavenie 5 alebo 50 kilometrov novej diaľnice, či sú za istú sumu schopní kúpiť do škôl 100 alebo 1000 nových počítačov a pod.

Toto si mnohí uvedomujú a boli by radi, keby sa prestalo „hrabať“ do vlastných vreciek, dohadzovať kšefty, určité teplé (dobre platené a zbytočné) miestečka na úradoch či výhodnejšie zákazky svojim známym. Všetci by sme boli radi, keby spravodlivosť nebola hluchá a slepá. Preto sa snažíme uveriť, že ten ktorý politik bude iný, bude čestnejší alebo možno aj vám napadne, že vy by ste boli iní. Tí lepší.

Ste si tým istý? Ktokoľvek z vás? Tak potom by vám nemalo problém odpovedať na nasledovné dve otázky, na tú prvú NIE a na tú druhú ÁNO.

Otázka 1: Vybavili ste niekedy niekomu niečo na úkor iných len preto, že je váš známy (po známosti rýchlejšie odbavenie u lekára, na úrade, dali ste mu tip na to, ako je možné niečo sfalšovať) alebo ste využili svojho pracovného miesta na to, aby ste sa obohatili na úrok svojho zamestnávateľa (či už ste si vzali z práce nejakú kancelársku potrebu, nástroj z dielne, stavebný materiál, nejaký iný majetok podniku alebo si zadarmo vytlačili plno papierov atď)?

Otázka 2: Dokázali by ste odolať pokušeniu, ak by ste videli, že všetci naokolo využívajú isté „výhody“ alebo by ste vedeli, že tí okolo vás sa beztrestne obohacujú?

Ak ste na tieto otázky odpovedali namiesto NIE a ÁNO presne naopak, tak vedzte, že s jedlom rastie chuť a ak by ste boli tam hore vy, tak by ste sa snažili taktiež „vytrieskať“ to, čo by šlo. A nemusíte sa za to hanbiť, pretože taká je mentalita drvivej väčšiny ba priam temer všetkých ľudí v našich končinách. Tak, ako to spieva v piesni „Nenadávajte na politikov“ Vratko Rohoň z Inekafe: „Kedy si bol hore, kradneš rovnako, sme už taký národ, čo si spadla z oblakov?“

Foto: Twitter | Video: Youtube/Inekafe