Britská Kráľovská astronomická spoločnosť v utorok informovala o objave doposiaľ neznámej planéty, ktorá by podľa doteraz známej teórie o vzniku planét nemala vôbec existovať. Je totižto omnoho väčšia ako hviezda, okolo ktorej obieha!

 

Astronómovia Warwickej univerzity v Anglicku tvrdia, že planéta, ktorá dostala názov NGTS-1b, vyvracia teóriu o utváraní planét. Podľa nej sa nemôžu veľké planéty utvárať okolo malých hviezd. NGTS-1b je však monštrum vo veľkosti Jupitera a od svojej hviezdy NGTS-1 je vzdialená len tri percentá vzdialenosti Zeme od nášho Slnka. Obehne ju za približne dva a pol dňa, takže takýto čas trvá i rok na tejto planéte.

Hviezda spolu so svojou mega planétou sa nachádzajú v súhvezdí Holubica a od Zeme sú vzdialené približne 600 svetelných rokov. Objavené boli zariadením pre hľadanie planét, ktoré tvorí 12 teleskopov a má názov Next-Generation Transit Survey (NGTS). Podľa neho dostala názov i táto novoobjavená zvláštna planéta.

Akým smerom sa bude po tomto objave uberať veda, ešte len uvidíme. Isté však je, že o vesmíre a jeho vzniku máme skutočne len chabé predstavy.

Zdroj/Foto: news.com.au, pixabay