Kuriózny prípad z hlavného mesta. Chlap bez domova dostal nie malú pokutu za to, že porušil zákaz vychádzania a túlal sa po jednej z bratislavských ulíc. O prípade infoormovalo Občianske združenie Vagus na svojej sociálnej sieti.

V sobotu popoludní o 13:51 dostal pokutu 100€ človek, ktorý prechádzal ulicou v Bratislave. Ako človek bez domova tu žije niekoľko rokov, no trvalý pobyt má v Slovenskej Ľupči. Porušil tak zákaz vychádzania mimo okres,“ informuje Vagus.

Políciu nezastavil ani fakt, že chlapík je bez domova. Pri sebe mal dokonca aj potvrdenie o prekonaní Covid-19 a dýchacie cesty prekryté respirátorom.

„Ľudia bez domova nemajú možnosť dodržiavať zákaz vychádzania. Sociálne služby nie sú schopné pokryť potreby viac ako 23 000 ľudí na Slovensku, ktorí nemajú kde tráviť čas počas lockdownu. Len v Bratislave žije mnoho ľudí bez domova, ktorí sem pricestovali z iných regiónov a nemajú možnosť vrátiť sa naspäť. Pokutovanie týchto ľudí spôsobí jediné – prehlbovaie ich krízy a navyšovanie dlhu, ktorý nie sú schopní splácať,“ zdôrazňuje združenie ďalej.

„Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Verejná ochrankyňa práv, Polícia Slovenskej republiky, žiadame o okamžité riešenie tejto neospravedlniteľnej situácie. Žiadame o vypracovanie usmernenia, ktoré vylúči ľudí bez domova z ukladania pokút za nedodržiavanie zákazu výchádzania a odpustenie už udelených pokút. Rovnako žiadame o zaradenie cesty do alebo zo sociálnej služby medzi výnimky zo zákazu vychádzania. Považujeme za neprípustné, aby súčastný stav pretrvával a ľudia bez domova dostávali pokuty za to, že sú na ulici,“ dodali na záver!

Čo si o tomto myslíte vy?

Zdroj: Facebook/OZVagus Foto: pixabay.com, FB/policiaSR