Podľa doterajších výsledkov skríningového testovania to vyzerá tak, že druhému kolu sa nevyhne ani naše hlavné mesto. Primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi tu však niečo nesedí a to najmä, že priebežné výsledky z testovania vykazovali výrazne nižšie čísla, ako bol prezentovaný konečný výsledok.

Vallo sa neváhal obrátiť na premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího so žiadosťou, aby zvolali konzílium epidemiológov. Spoločne tak majú prehodnotiť, či prínosy druhého kola plošného testovania v hlavnom meste prevažujú nad rizikami s tým spojenými.

„Testovanie ako také neodmieta ani mesto Bratislava, naopak, týždne sa usiluje o výrazné navýšenie počtu mobilných odberových miest (MOM), aby sa v nich pohodlne mohol otestovať každý vtedy, keď to potrebuje. Ak ale máme motivovať 200.000 Bratislavčanov a Bratislavčaniek k účasti na víkendovom plošnom testovaní a úkolovať tisícky dobrovoľníkov a zdravotníkov k jeho zabezpečeniu, navyše v extrémne krátkom čase, chceme mať istotu, že je to aj epidemiologicky prospešné,“ skonštatoval Vallo.

Podľa primátora jed druhé kolo skrínigového testovania iba vládnou dohodou. „Vláda vopred určila, že opakovane sa bude plošne testovať 36 okresov, ktoré budú mať vyššiu pozitivitu ako zvyšné okresy, hoci v tom čase nebolo zrejmé, aké čísla pozitivity v nich po prvom kole budú,“ uviedol primátor Bratislavy.

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: Instagram/matus.vallo, bratislava.sk