Mezinárodný festival súčasného umenia menom Biela Noc začína už dnes večer v Bratislave. Niektoré z diel budú dostupné celý víkend, ak však zatiaľ nemáte plány na dnešný večer, určite nepremeškajte túto interaktívnu výstavu!

Po minuloročnom úspechu sa môžete tešiť na mnoho nových tvárí umeleckej scény. Diela pracujú primárne so svetlom, priestorom, vizuálnym umením, využitím 3D grafiky či interaktívnou hrou s divákom. Na čo sa teda môžeme dnes večer tešiť? Pozrite si výber troch najzaujímavejších diel tohto roku!

Net Blow up / Numen/For Use

Je súčasťou projektu NET, autori chceli vytvoriť „transparentnú umelú krajinu dočasnej architektúry vo verejnom priestore„. Dielo zložené z viacerých flexibilných sietí zavesených v priestore pripomína obrovskú pavučinu a nachádza sa v Zuckermandeli. Najlepšou časťou však je, že táto inštalácia je interaktvína – návštevníci na ňu môžu vyliezť a vyskúšať si tento jedinečný zážitok.

Brocken 5.1 / Yasuhiro Chida

Svetelný objekt založený na známej optickej ilúzií. Pri výstupe na hory a pri správnych svetelných podmienkach horolezci môžu v hmle pod sebou vidieť prízračný tieň ľudskej osoby, v skutočnosti je to však len niekoľkonásobne zväčšený tieň ich samých, ktorý sa odráža na hustej hmle, často dokonca obklopený farebnou dúhou. Tento objekt môžete návštíviť na brehu Dunaja, hneď za nákupným centrom Eurovea.

Teória strún v praxi / BN Label

Na Hviezdoslavovom námestí to dnes večer ožije hudbou, nie však hociakou, ale takou, ktorú môžete vytvoriť vy sami. Struny natiahnuté medzi stromami reprezentujú teóriu strún – zjednocujúcu teóriu vesmíru, ktorá predpokladá, že základným stavebným kameňom vesmíru je typ jednorozmerných častíc zvaných struny. Inštalácia je fyzickou interpretáciou tejto teórie.

Mnoho ďalších zaujímavých projektov môžete nájsť aj na oficiálnej stránke Bielej noci, tento projekt si definitívne užijete aj ak nie ste znalcom v oblasti umenia. Cieľom výstavy je práve krásny vizuálny zážitok, ktorý umožňuje nahliadnuť do sveta umenia aj úplnému laikovi. Večer sa teda pripravte vyraziť za umením do ulíc!

Zdroj/Foto: bielanoc.sk, citylife.sk, facebook.com