Pomáda je jedným z najznámejších muzikálových filmov na svete, ktorý v sedemdesiatych rokoch spôsobil hotové šialenstvo. Nagélovaní chlapci a sladké dievčatá v ružovom, čo spievajú o mladosti, rebélií a v istom zmysle aj s*xuálnej slobode uchvátili nejednu generáciu, ale aj všetky po nich. Veď kto by dnes nepoznal piesne ako Summer Nights či záverečnú You’re The One That I want? V dnešnej dobe má však snímka háčik – a nie iba jeden…

Žijeme v zvláštnych časoch, ktoré síce dávajú slovo všetkým, no nikomu bez obmedzenia. Názory môžeme vyjadrovať len veľmi opatrne a svet je čoraz senzitívnejší na jemné odtienky života prezentované prostredníctvom umenia. Za všetko stačí pripomenúť vlnu kritiky, ktorá sa v zámorí vzniesla proti seriálu Černobyľ (2019). Mladým Američanom sa nepáčilo, že v ňom nie je ani jedna osoba inej ako svetlej pleti.

Hoci film Pomáda (1978) vznikol pred vyše štyrmi desaťročiami, kedy boli štandardy filmového umenia nastavené trochu inak, niektorí ľudia ho v dnešnej dobe vnímajú naozaj citlivo. Majú pocit, že je v ňom priamo prezentovaná homofóbia, s*xizmus a mizogýnia. Svedčí o tom chaos, čo v Británii nastal krátko po chvíli, čo film okolo Vianoc odvysielala stanica BBC.

Čo všetko sa ľuďom na Pomáde nezdá?

  • V scéne, kde Sandy a Danny sedia v aute a sledujú film, začne John Travolta (66) Oliviu Newton-John (72) obchytkávať (presnejšie hladiť po stehne, pričom sa ju pokúsi aj pobozkať). Ona sa bráni a napokon z auta ujde, načo Danny zaspieva zamilovanú pieseň a všetko je naoko v poriadku. Niektorí ľudia dnes túto scénu vidia ako oslavu s*xuálneho obťažovania.
  • V slávnej piesni Summer Nights sa Danny s veľkou dávkou zveličovania chváli kamarátom, aké leto strávil so Sandy. Jeden z nich sa ho spýta, či sa dievčina aj bránila, akoby bolo prirodzené milovať sa so ženou, keď o to nestojí.
  • Podľa niektorých (dnes už bývalých) fanúšikov filmu sa snímka snaží vrhnúť zlé svetlo na voľnomyšlienkársku tmavovlásku Rizzo (Stockard Channingová, 76), a to len preto, že si užíva neviazané intímne chvíle s kým chce. Kontrastom k nej sú mužské postavy, ktoré sa chvália „úspechmi“ na poli lásky a nik ich za to nekritizuje. Jeden z komentujúcich Britov na margo týchto scén napísal: „Je to s*xistická sračka!“
  • A napokon je tu klasika – ľudia majú pocit, že film nedostatočne reprezentuje menšiny. „Na plese bol len jeden rasovo zmiešaný pár. Jeden jediný!,“ rozhorčovala sa diváčka na Twitteri. A každý pár musí tvoriť chalan a baba?! Páni, tak to je fakt vrchol homofóbie,“ pridávali sa ďalší.
Rizzo

Samozrejme, vzhľadom na aspekty filmu, ktoré 70. roky videli celkom odlišne, to nie je ani zďaleka prvý raz, čo sa Pomáda ocitla pod paľbou kritiky. Napríklad herečka stvárňujúca hlavnú postavu Sandy si však stojí za dielom, na ktorom sa podieľala. „Je to len film. Nemali by ste to brať tak vážne,“ odkazuje naštvaným fanúšikom Olivia Newton-John.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Blesk.cz, Twitter | Foto: Facebook, Pinterest