V lete sme si od koronavírusu viac menej oddýchli a aspoň na chvíľu sa vrátili k ako tak normálnemu životu. Odborníci ale varujú, všetko sa na jeseň môže vrátiť a delta variant vírusu nám opäť znepríjemní nasledujúce mesiace. 

Ministerstvo zdravotníctva už pred niekoľkými dňami varovalo, že na Slovensku sa oficiálne začala tretia vlna koronavírusu. Denne pribúda približne 60 nových infikovaných, prevažne ide o neočkované osoby.

Je známe, že Delta je oveľa nákazlivejší a šíri sa omnoho vyššou rýchlosťou ako predchádzajúce varianty. Jedinou ochranou je iba očkovanie, zhodujú sa všetci odborníci.

Nový Čas oslovil renomovaných expertov, tí predpovedajú, na čo sa musíme pripraviť. ,,Obávam sa, že môžeme čakať to isté, čo pred rokom. Akurát sa už nebudeme môcť tváriť prekvapene. Síce bude časť populácie imúnna, na druhej strane však máme infekčnejší vírus,“ hovorí Peter Celec, molekulárny biológ a vedec.

Ďalšia vlna bude veľmi vysoká, ale kratšia

,,Na základe toho, že tá delta je vysoko infekčná, sa dá usúdiť, že ďalšia vlna bude veľmi vysoká, ale kratšia, ako sme videli doteraz. Naraz sa infikuje podstatne väčšie množstvo ľudí,“ myslí si lekár Peter Visolajský.

Peter Sabaka varuje aj pred premorením škôl. ,,Vírus sa bude v prvom rade šíriť medzi mladými ľuďmi, ktorí sú viac sociálne aktívni a teraz v lete sa aj veľa stretávajú. Toto vidíme aj v iných európskych krajinách. Veľký problém by mohol nastať pri otvorení škôl, keď hrozí to, že sa premoria celé triedy aj celé školy.“

Ostatné predpovede vedcov a odborníkov si môžete prečítať >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk | Foto: Pixabay