čaputová a krajčí

Pani prezidentka Zuzana Čaputová a minister zdravotníctva Marek Krajčí sa včera stretli v prezidentskom paláci, aby spolu diskutovali stav vakcinácie a možnosť vyrábať vakcíny proti COVID-19 tu na Slovensku. Túto diskusiu v kocke zhrnula prezidentka na svojom Instagrame.

Svoj príspevok otvorila priamo k veci. Takto sa vyjadrila k aktuálnej situácii:
“Vyrábať vakcíny aj na Slovensku a zvýšiť ich dostupnosť musí byť náš strategický cieľ. Aktuálna situácia s ich nedostatkom a výskyt nových mutácií vírusu ukazujú, že sa musíme na budúcnosť lepšie pripraviť.”

Ďalej skonštatovala, že Slovensko má dostatok expertov a dokonca aj výrobné zariadenia, ktoré sa s trochou modernizácie môžu uchádzať o licenciu na výrobu vakcín. Prezidentka dokonca sľúbila, že využije všetky svoje zahraničné kontakty na to, aby sa výroba vakcín na Slovensku stala realitou!

prezidentská diskusia

Nasledujúcim bodom v jej príspevku bol stav vakcinácie, kde vyjadrila ministrovi zdravotníctva svoj názor o jednom centrálnom a nadrezortnom riadiacom bode celej očkovacej operácie. Nejde však o nič viac ako o uvažovanie o prospešnosti, po vzore iných krajín.

A nakoniec svoj príspevok zakončila touto informáciou: “S pánom ministrom sme riešili tiež aktuálnu pandemickú situáciu, zvlášť s ohľadom na medializované informácie o britskej mutácii vírusu na Slovensku. Covid automat môže znamenať väčšiu predvídateľnosť rozhodnutí vlády v manažmente pandémie, čo by bol nepochybne výrazný posun vpred. Či sa to podarí, však určí citlivé nastavenie výnimiek zo zákazu vychádzania, ktoré zohľadní nevyhnutnú mieru testovania a zároveň aj kapacitu štátu a samospráv pri zabezpečení testovania a kontrole dodržiavania opatrení.”

Zdroj/Foto: Instagram/ zuzana_caputova