Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa stretla s riaditeľkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou, s ktorou majú rovnaký názor na vakcínu Sputnik V. Je to neregistrovaná a nepreverená vakcína, ktorá prináša veľké riziká.

„Som za ochranu životov všetkými dostupnými a bezpečnými vakcínami. Som za korektný prístup k ľuďom, politickým partnerom, aj partnerom v medzinárodných spoločenstvách. Budem rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa vakcínou Sputnik V dajú dobrovoľne zaočkovať, ale k jej masívnemu použitiu vyzývať nemôžem, keďže vakcína neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť,“ tvrdí pani prezidentka s tým, že v prípade nežiadúcich účinkov nechať zodpovednosť na ošetrujúcom lekárovi, považuje za nesprávne.

Zuzana Čaputová verí, tak ako aj ostaní, že očkovanie je jediná cesta k navráteniu normálneho života. Avšak, treba postupovať zodpovedne a medicínsky správne. Pri rozhovore si prezidentka kládla otázku, či odvážne gesto premiéra Igora Matoviča s nákupom Sputnika neznížilo šance zapožičať si od našich európskych partnerov už registrované vakcíny.

„Riešenie je pritom jednoduché, požiadať o registráciu Európsku liekovú agentúru a doručiť nášmu Štátnemu ústavu na kontrolu liečiv dokumentáciu k tejto vakcíne, ako je to bežné vždy pri posudzovaní podobných liečiv,“ dodala Zuzana Čaputová s tým, že pri záchrane životov občanov treba hlavne zabudnúť na politické spory a argumenty.

Zdroj/Foto: Facebook/zcaputova/