Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa postavila pred novinárov, aby zhodnotila nevyhnutné stretnutie s lekármi, vedcami a epidemiológmi, išlo o mimoriadny míting kvôli epidemiologickej situácii.

“Mali by sme zlepšiť kontroly opatrení, dodržiavať opatrenie a kontrolovať hranice. Musíme zvýšiť kapacitu testovania PCR-testami. Antigénové testovanie bolo preceňované, ale je to tiež súčasť boja s pandémiou,” poznamenala prezidentka. “Keďže čelíme novým kmeňom vírusu, je preto potrebné vyhľadávať a identifikovať nové kmene vírusov. COVID automat je potrebné reagovať lepšie a rýchlejšie, uviedla Zuzana Čaputová.

Prezidentka sa poďakovala aj všetkým občanom, ktorí dodržiavajú opatrenia, avšak podľa jej slov lockdown nezaberá tak, ako v iných krajinách. “Neplatí to, že lockdown nefunguje, ale nemá takú efektivitu a treba ho dodržiavať. Na jar sme svedkami, že keď sme boli solidárni a disciplinovaný, mali sme skvelé výsledky. Teraz to trvá veľmi dlho a mnohí prežívame straty pri úmrtiach, čo je ťažké a verím, že aj zo strany vlády prídu dobré pozitívne zmeny, aby sme takéto nelichotivé prvenstvo na svete už nemali,” uviedla hlava štátu.

Zuzana Čaputová sa vyjadrila aj k odvolávaniu. “Otázka na odvolávanie premiéra či ministra zdravotníctva je určite legitímna. Treba dať signál ľuďom, že situácia je kritická a správa o tom, že sme prví na svete v počte úmrtí, je tragická. Všetky veci, či sa týkajú opatrení alebo iných vecí, nechám na vláde. Počkám si na to, ako zareaguje na to, čo si teraz vedecká sféra myslí na pandémiu,” dodala prezidentka.

Zdroj: YouTube/ HN televízia | Foto: Instagram/zuzana_caputova