I keď prežívame ťažké pandemické obdobie, musíme myslieť aj na iné problémy a riešiť ich, tak, ako poukázala Zuzana Čaputová. Pred pár dňami prijala pozvanie do rannej relácie televízie Markíza. Hlavnou témou bolo domáce násilie, v týchto časoch ho je určite viac ako obvykle.

„Je to dlhodobo veľká téma a je na okraji našej pozornosti. Pandémia ju zvýrazňuje práve preto, že výskyt domáceho násilia je vyšší. Nie je to len na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Prvé avíza o vyššom výskyte boli z krajín Západnej Európy. Pokiaľ ide o Slovensko, linky pomoci majú o tretinu viac telefonátov týkajúcich sa domáceho násilia,“ vysvetľuje Čaputová.

Priznala tiež, že v detstve sa jedna jej známa stala obeťou zneužívania. Keď sa o tomto príbehu sama dozvedela, šokovalo ju to. Najmä preto, že videla, ako to danú osobu ovplyvnilo. Takáto vec zasiahne veľmi ťažko do života a určite dopadne na psychiku každého človeka.

Týmto problémom by sme sa mali venovať viac a všímať si naše okolie. Ak by ste boli svedkom domáceho násilia alebo by sme mali podozrenie, môžete podať trestné oznámenie. I keď sa zmýlite, nehrozí vám trestné stíhanie.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: Facebook/Televízia Markíza