Mnohým veciam v živote neprikladáme nejaký dôraz, keďže sú malé, nepodstatné. Avšak, čas je veličina, ktorá dokáže urobiť nevídané premeny. Stačí sa pozrieť na to, ako sa za milióny či miliardy rokov sformovala naša planéta, čo na nej vzniklo. Čo vám ale prinášame v tomto článku, súvisí s niečim iným, no týka sa to životov mnohých z nás.

 

Peši do New Yorku a späť

Áno, dobre vieme, že zo Slovenska sa do New Yorku nedostanete po súši. Avšak, vzdušnou čiarou je cesta zo Slovenska do New Yorku vzdialená cca 7-tisíc kilometrov, spiatočná cesta je rovnako dlhá. Viete však, že nejaký učiteľ, ktorý by učil celý život na škole, ktorá by bola od jeho bytu/domu vzdialená 1 kilometer a každý školský deň by šiel do práce i z práce peši, by za 40-ročnú kariéru nachodil tých 14-tisíc kilometrov?

Čím strávia niektorí ľudia týždne života?

Ak bývate na vyššom poschodí paneláku, zrejme používate výťah. A taktiež poznáte ten pocit, keď sa ho neviete dočkať. My sme vypočítali, že ak by ste ním šli jedenkrát denne dolu a hore, a v tomto paneláku by ste žili 70 rokov a v priemere by ste čakali zakaždým 30 sekúnd, čakanie na výťah by vás obralo o 18 dní života. A to ním človek zrejme za tú dobu ide i viackrát.

Čo vám ostalo z 1 000-korunovej bankovky?

Na Slovensku sme prešli na euro, Česi zatiaľ nie. Inflácia je však u nich i u nás veľmi podobná. My sme ale pre istotu počítali s tou českou korunou. Ak by si niekto z vás odložil v roku 1993 jednu bankovku s hodnotou 1000 korún českých a našiel by ju v roku 2021, stále by mala hodnotu 1 000 korún. Avšak, inflácia za to obdobie spôsobila, že dnes má „reálnu“ hodnotu len necelých 390 korún. Rovnaký efekt by teda malo, ak by ste v tom roku 1993 šli do obchodu, minuli 390 korún a výdavok hodili do koša.

15 000 € „v lufte“

Každý z nás má nejakú „slabosť“, na ktorú utráca peniaze. Sladkosti, alkohol, čokoľvek. A taktiež cigarety. Ak niekto vyfajčí krabičku denne, a budeme počítať, že stojí 4 eurá, ročne takto skončí doslova v lufte 1 460 eur. Za desať rokov je to bezmála 15-tisíc eur. A to už je celkom pekná suma. Avšak, rozhodnutie je na každom z nás, no počúvať niekoho, kto presne takto utráca, že je všetko drahé a kde má na to vziať, to je pre nefajčiarov silný kaliber.

Zdroj: Funmagazin.sk | Foto: Pixabay