Celoplošné testovanie z jesene sa podrobilo štúdiu, ktorého výsledky interpretoval prestížny vedecký časopis „Science“ . Vedecký tím, ktorého sa zhostili aj poprední svetoví epidemiológovia z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny, viedol epidemiológ MZ SR Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz.

Autori štúdie sa zhodli na tom, že celoplošné testovanie spojené s prísnymi opatreniami prijatými 24. októbra minulého roka bolo vysoko účinné a prispelo k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu v neizolovanej časti populácie.

„Ak prihliadneme na to, že epidémia bola v tom čase v rastúcom trende (4.4% denný rast), tak úspech tejto intervencie viedol až k 70%-mu zníženiu oproti hypotetickému stavu, keby k intervencií nedošlo,“ skonštatoval Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz MZ SR.

Autori stavili na komplexný matematický model, za pomoci ktorého jasne dokázali, že takýto efektívny pokles v priebehu jedného týždňa sa nedá vysvetliť inak, ako silným efektom masívneho testovania.

Som nesmierne hrdý na to, že sme zviditeľnili Slovensko ako svetového lídra v inováciách a boji proti epidémií COVID-19. Slovenské COVID dáta sa konečne dostávajú do svetovej pozornosti. Vo svetovej akademickej obci existuje konsenzus, že novembrová intervencia celoplošného testovania bola veľmi silným nástrojom na potlačenie epidémie COVID-19. Touto intervenciou sme si „kúpili“ skoro celý mesiac času a bez nej by sme museli mať omnoho dlhší a tvrdší lockdown,“ priznal Martin Pavelka.

Pavelka všetkých vyzýva k tomu, aby sa chodili pravidelne testovať. Očkovanie je podľa jeho slov konečným riešením epidémie, ale pokiaľ sme nedosiahli kolektívnu imunitu, tak druhým najlepším riešením je práve testovanie.

Skúsený tím vedcov už usilovne pracuje aj na vývoji štúdií zameranej na hodnotenie januárového skríningu: „Počas januárového skríningového testovania sme pozorovali nižší efekt intervencie – 28%. Kým 58-percentný efekt v novembri bol kombinovaným výsledkom masívneho testovania a v tom čase prijatých kontrolných opatrení, tak 28-percentný efekt v januári bol zrejme už jasným výsledkom výlučne masívneho testovania.“

Zdroj: health.gov.sk | Foto: Facebook/MinisterstvoZdravotnictvaSR