Česká vláda vyhlásila kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii v krajine núdzový stav. Má platiť od 28. februára do 28. marca, informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Vláda ČR na mimoriadnom zasadnutí rozhoduje o nových a prísnejších opatreniach, ktoré majú pomôcť nešíreniu koronavírusu SARS-CoV-2, uviedol portál novinky.cz. Podľa ministra zdravotníctva Jana Blatného bude povinné nosiť na verejnosti a v zamestnaní rúška. V obchodoch, verejnej doprave a zdravotníckych zariadeniach budú povinné FFP2 respirátory.

“Občan predtým, než opustí svoje bydlisko, na kus papiera napíše zjednodušenú formu čestného vyhlásenia, kedy byt opúšťa a kam ide, respektíve ktorú výnimku využíva a v prípade kontroly to predloží polícii,” vyjadril minister vnútra Jan Hamáček.

Platiť u nich bude výrazné obmedzenie cestovania, pričom občania nebudú môcť opustiť obec, v ktorej bývajú. Do prírody budú môcť ísť len v rámci katastra svojej obce. Osoby, ktoré sa budú pohybovať mimo svojho bydliska musia mať so sebou čestné vyhlásenie, ktoré bude slúžiť pri policajných kontrolách.

Zdroj: cas.sk | Foto: Facebook/Andrej Babiš