V tejto hádanke sa skrýva UMELEC, ktorý sa síce narodil a presadil za veľkou mlákou, ale jeho korene siahajú až na SLOVENSKO! Nikdy nemal na ružiach vystlané a o svoje miesto na svete musel ťažko bojovať. Napriek mnohým prekážkam sa z neho stal vyhľadávaný umelec, ktorý udával trend a jeho meno sa spája s istým umeleckým štýlom!

 

Jeho detstvo nebolo príliš veselé. Vyrastal ako najmladší syn prisťahovalcov z malej slovenskej dediny Miková v chudobnej rusínskej štvrti v americkom Pitsburgu. Jeho otec musel brať všetky podradné a ťažké práce, aby uživil svoju rodinu, čo sa neskôr prejavilo aj na jeho zdraví. Umrel, keď mal Andrijko, ako ho zvykla volať jeho mama, štrnásť rokov.

 

Matka ostala na všetko sama a akoby toho nebolo málo, Andrijko bol veľmi chorľavý. Okrem toho, že trpel poruchou pigmentu a chorobou látkovej výmeny, sa u neho objavila aj istá forma epilepsie, ktorú nazývali „Tanec Svätého Víta“. Tá sa prejavovala nekoordinovaným a chaotickým pohybom. V dôsledku týchto nevábivých diagnóz sa mladý chlapec stal terčom posmeškov a ešte viac sa utiahol do ústrania. Jeden celý rok strávil doma na lôžku v spoločnosti, svojej matky, ktorá ho nesmierne milovala a s láskou sa o neho starala. Takmer nikto nedával tomuto chorľavému dieťaťu šancu na lepší život, či nebodaj úspech! Ten však našiel útechu v umení a vo viere.

Pred každodenným odchodom do ateliéru pokľakol so svojou matkou a odriekal modlitby a každú nedeľu sa zúčastňoval na sv. omšiach. So svojou matkou, ktorá prežila v rodnej dedine prvú svetovú vojnu, žil až do jej smrti v spoločnej domácnosti.

 

Z jej chorľavého synáčika sa medzitým stal uznávaný a vyhľadávaný umelec, ktorého dnes poznáme ako ANDYHO WARHOLA, hlavného predstaviteľa pop – artu.

Zdroj/Foto: Instagram, facebook, wikipedia

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.