Poslanci Európskeho parlamentu dnes oficiálne potešili všetkých tých, ktorí cestujú do práce či rekreačne vlakom. Schválili, aby vám za každý spoj meškajúci viac ako 60 minút vrátili plnú sumu lístka. Okrem požadovania vrátenia peňazí môžete využiť iný spoj a bez doplatku cestovať v rovnakej triede. Tieto nové nariadenia sú najmä u Slovákov vítané, ušetrí nám to drahocenný čas i peniaze.

Poslanci taktiež mysleli na cestujúcich s bicyklami. Vlaky budú mať totiž vyhradené priestory a stojany na bicykle, v každom vlaku aspoň štyri miesta na bicykle. Nezabudli ani na zdravotne postihnutých ľudí. Zaistia im lepší prístup do vlaku aj dostupnejšie asistenčné služby. Dokonca ich prevádzajúci budú môcť cestovať bezplatne. Ľudí so zníženou pohyblivosťou bude môcť počas cesty sprevádzať aj asistenčný pes. Stačí, aby prevádzkovateľa dopravy požiadali o pomoc len deň pred cestou (24 hodín), nemusia tak spraviť 48 hodín ako doteraz.

Pri slovenských vlakoch sú pomerne časté poruchy vlakov či iné nepríjemnosti ako napríklad nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré zdržia cestujúcich niekoľko hodín až do vyriešenia problému. Vtedy bude prevádzkovateľ vlakových spojov povinný zabezpečiť cestujúcim občerstvenie a ubytovanie.

Zdroj: DenníkN | Foto: Pixabay