NÁZOR | Azda najžhavejšia téma ostatného obdobia, o ktorej sa vedú najrôznejšie diskusie. To je očkovanie proti COVID-19. Má zástancov, odporcov, tých, čo sa snažia šíriť HOAXY, no aj tých, ktorí možno až priliš slepo veria.
Informácií okolo neho je toľko, že už ťažko spoľahlivo a s istotou určiť, čo je vlastne pravda. Preto nebudeme tvrdiť, čo je 100-percentná istota alebo čomu musia všetci veriť. Každopádne, určite nám dáte za pravdu, ak povieme, že časť tých, ktorí sa odmietajú dať zaočkoť, tvrdia, že majú na to nasledovný dôvod – tvrdia (alebo veria), že majú voči vírusu prirodzenú imunitu, a teda, vlastne u nich takmer neexistuje šanca nakazenia sa.
Aj preto ste sa možno stretli s názormi vo vašom okolí alebo v diskusiách na sociálnych sieťach s tým, že by sa mali všetci pred naočkovaním „otestovať na protilátky“. Mnohým z tých, ktorí možno nemajú odborné vzdelanie, no snažia sa rozmýšľať v súvislostiach, bije do očí, že propagácia vakcíny nemá zábrany a je takpovediac slepá. A je to prakticky pravdou.
LAICKÁ ÚVAHA, KTORÁ MÁ RACIONÁLNY PODKLAD
„Ak máte plnú nádrž, nepôjdete predsa tankovať palivo. Ak idete na preventívnu prehliadku, a máte dobré výsledky, lekár vám nepredpíšte lieky na vysoký tlak alebo cukor. Ak zjete denne jeden jogurt, máte ich v chladničke tri a o tri dni odchádzate na dovolenku, nepôjdete si nimi naplniť chladničku. Ak dostanete z písomky jednotku, nepôjdete za učiteľom, že si chcete opraviť známku.“
„Tak prečo, ak by ste podstúpili test na protilátky, a ten by dokázal, že ich máte dostatok, máte sa aj tak očkovať? A navyše vám to nebude uznané doklad o tom, že nie ste z hľadiska COVIDu „rizikom“ pre spoločnosť? Dokonca, dá sa zamyslieť nad tým, že práve týmto ľuďom by mohla vakcína naopak ublížiť. Ak zjete odporúčanú dávku vitamínu C, je to v poriadku, no čo ak ho zjete až príliš? Áno, hrozí predávkovanie.“
Táto úvaha je založená na racionálnom laickom zmýšľaní. Vždy, keď vám akýkoľvek lekár naordinute liečenie či odporučí prevenciu, najskôr zisťuje, čo vám je. Aspoň tomu tak bývalo. Napr. obézneho človeka neodbije slovami: „Nejedz a hýb sa,“ ale uváži, či nie je za nadváhou aj niečo iné, ako len „prejedanie sa“. Ale keďže to prakticky nikoho z kompetetných aktuálne nezaujíma, nie je prekvapením, že veľká časť národa za tým vidí podvody.
Foto: Pixabay