Na včerajšej prvoaprílovej tlačovej konferencii prezentoval premiér Slovenskej republiky možnosť úplného vypnutia krajiny. Tzv. BLACK OUT na jednej strane vystrašil mnohých našincov, iní sú mu totálne naklonení. 

Igor Matovič vyhlásil, že Slovensko má na výber len z dvoch možností. Jednou je pokračovať v nastúpenom trende, druhou úplný „blackout“ krajiny. On osobne je za druhú možnosť a na tlačovej konferencii vysvetlil, čo by pre Slovensko znamenala.

„My tým, že sme vírus medicínsky stlačili, budeme aj o rok, keď nebude vakcína, v takomto móde ako sme dnes. No a to je dlhodobá ekonomická smrť. Môj názor aj názor viacerých ekonómov,“ povedal Matovič.

Druhou možnosťou sú prísne opatrenia tzv. úplného vypnutia ekonomiky krajiny a zastavenia života v nej. „Jednoducho si povedali, že nebudeme trpieť mesiace a roky a veľmi rýchlo drastickými opatreniami dosiahli, že vírus eliminovali na absolútne minimum,“ povedal premiér o tom, ako situáciu zvládli v čínskom Wu-chane.

Čo by to znamenalo v praxi?

​“Vypnuté“ by muselo byť všetko, čo by nebolo nevyhnutné. Ľudia by sa zároveň museli dostatočne zásobiť na 3 týždne dopredu, a práve toto by mohlo spôsobiť obrovskú vlnu paniky a vyrabované regály.

„Čas sa nám kráti, my sa musíme veľmi rýchlo rozhodnúť, ktorou cestou ísť,“ hovorí premiér, ktorý zároveń dodáva, že s blackoutom nesúhlasia jeho koaliční partneri. Jediný, kto by si to vedel predstaviť, je Boris Kollár.

„Koľko to vydržíme? To je neuveriteľná záťaž,“ Argumentuje tým, že koronavírus denne spôsobuje straty ekonomike vo výške 70 miliónov eur. „Čím-skôr urobíme dobré rozhodutie, zrealizujeme ho a budeme môcť začať žiť, síce ako ohraničený ostrovček v rámci Európy, ale zdravý, tak tým to je lepšie,“ zakončuje premiér.

Foto: Instagram/ igor_matovic_olano | Zdroj: TK, slovensko.hnonline.sk