Lietadlo nie je pôrodná sála, o ktorej by budúca matka snívala, ale stať sa môže čokoľvek a kedykoľvek. So „vzdušnými“ pôrodmi sa už aerolinky v minulosti stretli a v niektorých prípadoch dostal novorodenec špeciálne dary a výhody. Aj keď k tomu nie sú žiadne oficiálne vyhlásenia, je známe, že na oblohe sa doteraz narodilo okolo 60 detí.

Napriek tomu, že väčšina leteckých spoločností teraz stanovila obmedzenia v tom, ako ďaleko môže tehotná žena letieť, (zvyčajne najneskôr 38 týždňov alebo 30 dní pred termínom a potvrdené lekárom), stále existujú spôsoby, ako môže dôjsť k nečakanému pôrodu.

Ako bude prebiehať pôrod?

V prvom rade letušky nie sú vyškolené na pôrod detí, takže v tej chvíli budú všetci dúfať, že sa na palube nachádza lekár alebo zdravotná sestra. Ak tomu tak nebude a neexistuje spôsob, aby mohlo lietadlo núdzovo pristáť, tak letušky spolu s účastníkmi letu budu figurovať, ako pôrodní asistenti. Následne posádka zabezpečí, aby sa matka cítila čo najbezpečnejšie a najpohodlnejšie. Premiestnia ju do priestrannejšej oblasti, napríklad do prvotriednej alebo obchodnej triedy.

Dostane potom dieťa občianstvo krajiny, nad ktorou sa narodilo? Tu sú tri možnosti! Prvá, že dieťa dostane rovnaké občianstvo ako má jeho matka a otec. Ďalšie 2 možnosti sú, že dieťa získa občianstvo krajiny, kde je lietadlo registrované alebo kde sa lietadlo nachádza v čase dodania. Napríklad, ak sa dieťa narodí v ktorejkoľvek časti územia USA, dokonca aj vo vzduchu, dostane okamžite americké občianstvo. Ale ak sa dieťa narodí v britskom vzdušnom priestore, nedostane britské dokumenty.

Aké benefity čakajú novorodenca? Napríklad letenky zdarma, pracovné pozície v spoločnosti, rôzne darčeky, dokonca sa môže stať že podľa novorodenca bude pomenované dotyčné lietadlo. V roku 2019 pristál let spoločnosti JetBlue s ďalším pasažierom. Posádka pomohla dieťatku na svet tisíce míľ vo vzduchu, potom premenovali lietadlo na „Born to Be Blue“ podľa dieťaťa a ich najmladšieho zákazníka vôbec.

Zdroj: brightside.me | Foto: Pixabay