Po včerajšom rokovaní vlády šokovali Slovensko viacerí predstavitelia, na čele s ministrom zdravotníctva a ministrom vnútra, ktorí pripustili akúsi “SMS kontrolu” zákazu vychádzania. 

Podľa toho, čo koalícia sľúbila začiatkom roka, by sme 8.2. mali prejsť na COVID automat, je stále otázne, či vôbec vstúpi do platnosti. Marek Krajčí je ale v tejto veci dosť skeptický, lockdown podľa neho nezaberá a COVID automat by mohol situáciu iba zhoršiť.

Čo by platilo, ak by sa automat spustil 8. februára?

V čiernej fáze by sme pokračovali v lockdowne. V bordovej by boli síce otvorené niektoré obchody, školy a prevádzky, no na vstup do nich budete potrebovať negatívny test, nie starší ako sedem dní. Otvorené by boli napríklad lyžiarske strediská, múzeá či galérie.

Plošné testovanie bude pokračovať, hoci koaličné strany SaS, Za ľudí aj Sme rodina už s masovým testovaním nesúhlasia. „Zmysel plošného testovania je vtedy, keď je tam vysoká frekvencia. Frekvencia je najdôležitejšia. Ak to budeme robiť každých päť až sedem dní, tak znížime reprodukčné číslo pod 1. Je irelevantné, že istý segment ľudí antigénové testy neodhalia. Úlohou testu nie je určiť diagnózu každému Slovákovi a Slovenke. Úlohou testu je celopopulačne znížiť reprodukčné číslo pod 1,“ vysvetľuje Pavelka.

„To, čo my potrebujeme, je systém bariér, ktorý nepustíme a to musíme mať, až kým nebudeme mať zaočkovanú veľkú časť populácie. COVID automat vidím ako dobré dielo pre staré kmene SARS-CoV-2, nie pre ten anglický,“ hovorí epidemiológ.

„Pretestujeme aj 115 januárových vzoriek, ktorými sa potvrdila pozitivita u osôb prichádzajúcich z Veľkej Británie. Výsledky tohto testovania budú predmetom diskusie na Pandemickej komisii vlády SR,“ informovala hovorkyňa hlavného hygienika Dáša Račková.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: trend.sk, Facebook | Video: YouTube /HN televízia