Mnoho z vás pravdepodobne ani len netuší o tom, že pach a tvar stolice môžu byť spoľahlivým diagnostickým nástrojom, ktorý vám čo to napovie o vlastnom zdravotnom stave. Práve preto sme pripravili tabuľku, ktorá vám pomôže čítať varovné signály vášho tela priamo zo stolice!

Tabuľka stolice:

Stolica typu 1 – malá, tvrdá hrudkovitá:

Tento typ môže byť prejavom akútnej dysbakteriózy črevného traktu. Stav je spôsobený nedostatkom prirodzených baktérií v črevách. Stolica teda nie je schopná udržať vodu, následkom čoho je malá, pevná, hrudkovitá o priemere 1 až 2 centimetre.

Vzhľadom k tvaru a tvrdosti môže takáto stolica spôsobovať pri vykonávaní potreby bolesť či análne krvácanie. Je typická pre ľudí, ktorí podstúpili liečbu antibiotíkami alebo pre tých, ktorí trpia nedostatkom vlákniny.

Stolica typu 2 – tvar klobásy s hrudkami:

Tento typ má v priemere 3 až 4 cm a najčastejšie sa objavuje v dôsledku zápchy. Pri priechode črevom spôsobuje bolesť a môže vyústiť až do krvácania. Stav je typický pre ľudí so syndrómom dráždivého tračníku.

Stolica typu 3 – tvar klobásy s popraskaným povrchom:

Tento typ stolice je podobný typu 2, no črevným traktom prechádza rýchlejšie. Tak isto súvisí so zácpou a syndrómom dráždivého tračníku.

Stolica typu 4 – stolica v tvare klobásy (jemná a hladká)

Tento typ stolice má veľmi blízko k dokonalej stolici. Priemer je 1 až 2 cm čo je znakom krátkej doby prechodu črevným traktom a vysokého obsahu vlákniny. Je typický pre ľudí, ktorí majú stolicu raz denne.

Stolica typu 5 – Mäkká s dobre vymedzenými hranami:

Takmer dokonalý typ stolice. Priemer sa pohybuje v rozmedzí 1 až 1,5 cm a je typický pre ľudí, ktorí majú stolicu 2 až 3 krát denne.

Stolica typu 6 – Mäkká s ostrými, roztrhanými hranami:

Tento typ má veľmi mäkkú texturu. Vyskytuje sa nečakane, čím spôsobuje problémy každému, kto nemá po ruke toaletu…

Stolica typu 7 – hnačkový typ:

Tento typ je podobný klasickej hnačke, no v tomto prípade sa vyskytuje v spojitosti so zácpou. Často sa sním stretávajú deti a starí ľudia.

Farba stolice:

Podobne ako veľkosť a tvar, je dôležitá aj farba stolice, ktorá môže byť znakom rôznych, zdravotných problémov. Prirodzenou farbou stolice je stredne až svetlo hnedá farba.

  • Čierna, šedá alebo jasne červená stolica: Je znakom, že v črevnom trakte v konečníku môže byť prítomná krv. Pokiaľ tento stav pretrváva dlhšie je viac ako vhodné vyhľadať lekára. Tieto fary však môžu byť aj výsledkom užívania niektorých liekov či výživových doplnkov.
  • Veľmi svetlá hnedá, šedá alebo biela stolica: Takéto sfarbenie stolice môže byť spôsobené pretlakom žlče i keď biela stolica môže byť spôsobená aj užívaním antacid. Tieto farby však môžu signalizovať aj zdravotné problémy ako cirhóza, hepatitida či ochorenie slinivky brušnej.
  • Žlto sfarbená stolica: Tento typ býva znakom ochorenia žlčníku, infekcie alebo Gilbertového syndrómu.

Páchnuca stolica:

Stolica samozrejme nikdy nebude voňať po konvalinkách, no pokiaľ je zápach veľmi výrazný, môže sa jednať o príznak týchto chorôb:

 • Problém s absorpcí
 • Celiakii
 • Crohnovu chorobu
 • Pankreatitidu
 • Cystickou fibrózu

Zdroj/Foto: wikipedia, badate.net