Vraví sa, že prvý dojem je dôležitý a šancu urobiť ho máme iba raz. Iným ľuďom pritom trvá len krátkych pár sekúnd, kým sa „rozhodnú“, čo si o vás myslia – a čo si o vás v základoch budú myslieť ešte poriadne dlho, ak nie už navždy.

No prečo je slovo „rozhodnú“ v úvodzovkách? Jedna z najuniverzálnejších rád do života hovorí, že nemáme súdiť druhých ľudí. Pravdou však je, že to robíme všetci, či už si to pripúšťame alebo nie. Navyše, nie vždy za tieto urýchlené súdy nesieme zodpovednosť – náš mozog dokonale zvláda pozorovanie iných ľudí a vytváranie úsudkov o nich aj bez toho, aby sme si to vôbec museli všimnúť.

Tri veci, ktoré podliehajú súdom

Podľa antropologičky Helen Fisher existujú tri veci, čo si na iných všimneme ako prvé (a platí to aj naopak). Podľa nich si potom na ľudí aj vytvárame názor. Ide o nasledovné:

1. Zuby

Môžeme mať päť plastík, tonu make-upu či hoci aj piercingy a tetovania po celej tvári, ak však máme pokazené zuby, nič z toho celkový dojem nezachráni. Až tie totiž skutočne vypovedajú o tom, akému životnému štýlu podliehajú naše dni. Cudzí chrup pritom vnímame na vedomej aj podvedomej úrovni.

2. Gramatika

Mnohé dnešné prvé stretnutia prebiehajú práve na sociálnych sieťach. Tam je rozhodujúcim faktorom gramatika, pretože môže povedať veľa o zázemí a vzdelaní daného človeka. Niet preto divu, že názor v komentári napísaný s dvoma chybami v každom slove nik neberie vážne.

3. Sebavedomie

Je niečím, čo sa celkom ani nedá popísať. Z človeka skrátka vyžaruje rovnako ako charizma či dobrá nálada. Keď ho však nemáme, je to problém – pri človeku, ktorý chodí so zhrbenými pleciami a ak už aj niečo povie, pre istotu to zakončí otáznikom, sa každý cíti trochu zvláštne.

Prejaviť sa to môže na rôznej škále emócií od ľútosti až po výsmech, keďže sa nájdu aj takí ľudia, ktorí sa vďaka neistote iného cítia byť mimoriadne „na koni“. Isté je len jedno – bez správnej dávky zdravého sebavedomia dnes už nik „dieru do sveta“ neurobí.

Pre viac pikošiek nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

VEDELI STE TO? Marilyn Monroe má stále ŽIJÚCU sestru: Tá podoba vás dostane!

Zdroj: Instagram/startitup_sk | Foto: Unsplash