Máme leto a teplé letné večery priam lákajú spať pri otvorenom okne. To však neraz priláka aj neželaných hostí, akými sú napríklad komáre. Ak sa nechcete cítiť ako živý terč, stačí, ak si do izby nasadíte jednu rastlinu, ktorá okrem odpudzovania hmyzu má blahodárne účinky aj pre vaše zdravie!

 

Táto rastlina sa nazýva Plectranthus a pre vás bude najúčinnejšia jej odroda Plectranthus purpuratus, ktorá je označovaná ako dvojník mäty priepornej. Ide v podstate o akéhosi kríženca eukalyptu, mäty a medovky, ktorý má veľmi veľa pozitívnych vlastností.

Prvou výhodou nasadenia si rastliny so izby či na terasu je odpudzovanie hmyzu. Môžete sa tak konečne rozlúčiť s otravnými muchami, komármi či iným hmyzom.

Prečítajte si tiež: 

Toto daj do okna a už v živote ti do domu nevletí komár či mucha!

 

Ak trpíte astmou, máte problémy s dýchaním či máte práve nádchu, Plectranthus by v žiadnom prípade nemal chýbať vo vašej domácnosti. Rastlinka vypúšťa do ovzdušia éterické silice, vďaka ktorým sa vám bude ľahšie dýchať a nebudete musieť siahnuť ani po nosovom spreji. Ak potrebujete rýchlu úľavu od upchatého nosu, vezmite lístok rastliny, pošúchajte ho v prstoch a vdychujte vôňu.

Ďalšou výhodou rastliny je jednoduchá staroslivosť. Plectranthus je nenáročný, má rád slnečné strany bytov, no nevystavujte ho priamemu slnku, skôr ho držte v polotieni. Taktiež rastlinu neprelievajte, skôr sa jej darí v suchšom prostredí. Stačí ju polievať raz za 10 až 14 dní. Raz za čas jej doprajte výživu v podobe biologického hnojiva. V interiéroch sa jej darí od jari až do jesene a ak si ju budete chcieť presadiť, najlepšie to je robiť práve na jar.

Zdroj: tojenapad.dobrenoviny.sk | Foto: Wikipedia