NÁZOR: Ako všetci dobre vieme, najmä v priebehu víkendu (23.-24. januára) sa konalo ďalšie kolo celoplošného testovania, ktoré, ako bolo vopred oznámené, nebolo určite posledné. O tom, že nikde inde vo svete sa niečo podobné neprevádzkuje, netreba ani písať. Prečo sa to ale môže tentokrát javiť ešte ako väčší biznis ako kedykoľvek predtým?
Nie je tajomstvom, že okolo antigénových testov je veľa pochybností, či už ohľadom ich pravdivosti alebo obstarávania. Samotný skríning má mnoho odporcov medzi ľuďmi i odborníkmi. Ale stále sa dá argumentovať tým, že veľa ich s tým súhlasí. Čo je však najväčšou zvrátenosťou a do očí bijúcou šialenosťou?
No, určite fakt, že už predom bolo rozhodnuté, že polovica (37 okresov) s horšími výsledkami si testovanie zopakuje. Pýtame sa: „Nemala by byť odborníkmi vytvorená určitá hranica, ktorá by určovala, kde je potreba urobiť ďalšie kolo?“ O tom, koľko percent by mala byť tá hranica, nebudeme polemizovať. Avšak, prečo polovica republiky, a to bez ohľadu na to, aké budú oficiálne výsledky?
Dá sa predpokladať, že tie rozdiely budú minimálne. Posledný „zelený“ okres môže mať oproti prvého „červenému“ okresu nižšiu mieru pozitivity o stotinu alebo tisícinu percenta, kľudne môže byť tridsať okresov v jednej desatine, pričom niektoré budú vďaka nejakej tej stotine „oslobodené“ od ďalšieho kola, zatiaľ čo iné nebudú. Tá stotina rozhoduje o viac a menej bezpečnom okrese? Nehovoriac o tom, že výsledky nie úplne presnými testami budú skreslené.
> VYJADRENIE PREMIÉRA KU SKRÍNINGU <
Prenesme si to do iného odvetvia života, aby bolo poukázané na to, že kritérium „horšia polovica“ je nepochopiteľné. V škole učiteľ pred písomkou povie, že tentokrát nebudú kritérium percentá získaných bodov, ale jednoducho sa rozhodol, že presne piati dostanú jednotku, siedmi dvojku, ôsmy trojku, štyria štvorku a dvaja päťku.
A nebude ho zaujímať, že vy (vaše dieťa) dosiahnete z plného počtu 30 bodov slušných 25. Jednoducho, dvanásti boli lepší tak máte trojku. No a čo, že ste získali 83% bodov. Alebo dostanete rovno päťku za 20 bodov z tridsiatich, za čo má byť trojka, a to len preto, že tá písomka vašim spolužiakom proste vyšla?
Áno, v takom športe je to iné. Nikoho nezaujíma, že ste zabehli štvrtý najlepší výkon sezóny, ak ste v tom konkrétnom behu obsadili 4. miesto. Medailu nedostanete. Alebo, že klub vypadne z ligy, hoci od záchrany ho delil jeden bod, alebo dokonca horší vzájomný zápas. Prípadne, ak vám dá riaditeľ finančnú motiváciu, a síce, že ten, kto podpíše za mesiac najviac zmlúv, dostane 500€.
Ale zdravie, skríning či testovanie predsa nie je súťaž. Lekár vám neoznámi, že máte cukrovku, pretože si povie, že jednému z troch pacientov v ten deň s najvyššou hodnotou ju jednoducho diagnostikuje. To sa akože bude testovať aj v okrese, ktorý bude mať 0,5%, pretože je v druhej polovici, alebo naopak nebude tam, kde bude pozitívnych 2,1%, pretože je ešte v prvej polovici? Nie je to skôr biznis a istota použitia ďalších státisícov testov ako snaha odhaľovať pozitívnych a bojovať proti COVIDU?
> POZRITE SI AJ BIZARNÝ DôVOD, PREČO SÚ ĽUDIA PROTI VAKCÍNE ?
Foto: Twitter, Pixabay